درمانی-آموزشی

ماینوکسیدیل، آری یا نه؟

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، آری یا نه؟

یکی از روش های تقویت و جلوگیری از ریزش مو بخصوص ریزشهی هورمونی که از سالیان گذشته تاکنون از آن استفاده می شود محلول ماینوکسیدیل Minoxidil می باشد. این دارو به نوعی محرک مو محسوب می شود که با استفاده از آن می توان اقدام به درمان ریزش و کم پشتی مو نمود. بسیاری از پزشکان حتی بعد از انجام کاشت مو استفاده از محلول ماینوکسیدیل را برای افراد تجویز می کنند تا نتیجه نهایی کاشت مو به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

این دارو در بیشتر کشور ها از پرفروش ترین و محبوب ترین داروهای تقویت مو محسوب می شود و دلیل آن هم تاثیرگذاری بیشتر آن نسبت به دیگر داروها می باشد. برای جلوگیری از ریزش مو امروزه داروهای مختلفی تجویز می شوند که دارای عملکرد مناسبی هستند ، اما آنچه که ماینوکسیدیل را از سایر داروها متمایز می نماید رویش مجدد موها در بسیاری از افراد پس از استفاده چند دوره از این محلول می باشد.

ماینوکسیدیل شناخته شده ترین درمان ریزش موی سر هورمونی است. ماینوکسیدیل، داروی بدون نسخه‌ ای است که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است و هم مردان و هم زنان می‌ توانند از آن برای درمان ریزش مو استفاده کنند. این دارو رگ‌ های خونی را منبسط می‌ کند، در نتیجه میزان خون و مواد غذایی که به فولیکول ‌های مو می‌ رسد، و باعث تقویت ریشه مو میشود. این دارو به مدت طولانی ‌تری، مو را در مرحله رشد فعال (آنافاز) نگه می ‌دارد. از آنجایی که ماینوکسیدیل، روی چرخه مو تأثیر می ‌گذارد، استفاده مداوم از آن الزامی است. به محض این ‌که مصرف این دارو را قطع کنید، روند رشد مو به حالت سابق باز می ‌گردد و ممکن است دوباره دچار ریزش مو شوید.

مزایای ماینوکسیدیل

افزایش زمان فاز رشد مو نسبت به ریزش آن
جلوگیری از عملکرد آنزیم 5 آلفا ردوکتاز و هورمون دی هیدروتستوسترون (مهمترین عامل ریزش مو)
افزایش خون رسانی به پوست سر به کمک گشودن کانال های پتاسیم و درنتیجه
افزایش تکثیر سلول های فولیکولی.
جلوگیری از فیبروزه شدن (تجمع)پروتئین ساختاری پوست سر (کلاژن) در ریشه مو، در صورتی که کلاژن در ریشه مو تجمع پیدا کند میزان گردش خون در ریشه مو
کم شده و ریشه مو ضعیف می شود

عوارض جانبی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به طورکلی براحتی قابل تحمل است اما عوارض جانبی رایج شامل تحریک و یا سوزش چشم، خارش، قرمزی یا تحریک در ناحیه تحت درمان و رشد ناخواسته مو در جای دیگر بدن است. تشدید ریزش مو در هفته های اول شروع مصرف گزارش شده است. واکنش های آلرژیک شدید می تواند شامل بثورات دانه ای پوست، کهیر، خارش، مشکل در تنفس، سفتی در قفسه سینه، تورم دهان، صورت، لب ها یا زبان، درد قفسه سینه، سرگیجه، غش، تاکی کاردی، سردرد، افزایش ناگهانی و غیر قابل توضیح وزن یا تورم دست و پا باشد.
ریزش مو در ابتدای درمان مو عارضه جانبی متداول درمان ماینوکسیدیل است و توصیه به ادامه استفاده از ماینوکسیدیل موجب رفع آن خواهد شد. تولیدکنندگان خاطرنشان كردند كه ریزش مو ناشی از مینوكسیدیل یک عارضه جانبی رایج است و فرایند را “جدا شدن زودهنگام موهای در حال ریزش” توصیف می کنند.
همچنین پر مویی از عوارض جانبی ماینوکسیدیل گزارش شده است که پس از قطع مصرف برگشت پذیر میباشد.
اما یکی از مهمترین معایب استفاده از ماینوکسیدیل ایجاد وابستگی فولیکولهای مو به این مده است که اصطلاخا ماانند چسب عمل میکند و با قطع ان ریزش مو با شدت چندین برابر با سراغ فرد می اید.
برای جلوگیری از این مورد داروهایی بامشتقاتی از ماینوکسیدیل تولید شده اند که در این مقاله به این مشتقات میپردازیم:

نانوکسیدیل یا آمینکسیل:

این ترکیب ازنطرساختمانی مشابه ماینوکسیدیل میباشد ولی میزان تاثیر، عوارض و مدت زمان شروع تاثیرگذاری متفاوتی دارد به صورتی که طبق ادعای سازندگان این ترکیبات:
عوارض جانبی کمتری دارند
مشکلاتی مثل هیرسوتیسم (پرمویی) ایجاد نمیکنند
تحریک پوست سر و خارش پس از مصرف کمتری ایجاد میکنند
سریعتر اثر کرده و مصرف یکبار در روز از آنها کافیست

این ترکیب پس از ماینوکیسدیل ساخته شد و برای کم کردن عوارض ماینوکسیدیل به عنوان داروی جایگزین وارد بازار شد. گرچه هنوز استفاده از این دو ترکیب توسط FDA مورد تایید قرار ندارد. اما در حال بررسی و کسب مجوزهای لازم برای ورود به بازار دارویی امریکا هستند . استفاده برخی از این ترکیبات دارویی در شامپوها تاثیرات مفید و موثری را به دنبال داشته است. نکته جالب اینکه نانوکسیدیل نسبت به ماینوکسیدیل تاثیر بیشتری روی خط رویش مو دارد و همانند ماینوکسیدیل تاثیر روی ورتکس سر هم میگذارد.
Aminexil با بهبود گردش خون در پوست سر، ریزش مو را درمان می کند. همچنین به جلوگیری از سخت شدن و زخم شدن ساقه های مو که ممکن است به ریزش مو منجر شود نیز کمک میکند. این دارو اغلب همراه با ماینوکسیدیل استفاده می شود.
محصولات دارای امینکسیل در بازار کم نیستند اما باید در هنگام انتخاب محصول به سایر فاکتورهای موثر در کنار امینکسیل توجه داشته باشید. تونیک ضد ریزش پرومین سریتا در کنار شامپو ضد ریزش پرومین سریتا یک پکیج مناسب برای کسانی است که محصول دارای مینکسیل را به ماینوکسیدیل ترجیح میدهند.

پک پرومین سریتا

محصولات پرومین سریتا به صورت کاملا تخصصی جهت رفع ریزش مو آندروژنیک یا هورمونی فرمول بندی شده اند. در فرمولاسیون جدید، ماینوکسیدیل با یکی از مشتقاتش به نام آمینکسیل جایگزین شد که دارای اثرکردهای منحصر بفرد در کنترل ریزش مو می باشد. پکیج ضد ریزش موی پرومین سریتا با مهار عملکرد آنزیم 5 آلفاردوکتاز از اثرات مخرب هورمون های جنسی در رشد مو جلوگیری می کنند. این محصول زمانی توصیه می شود که میزان ریزش مو زیاد بوده و مدل ریزش موی مردانه پیش بیاید. یعنی شدت و حجم ریزش بالا می باشد.

 

شامپو ضد ریزش پرومین سریتاتونیک ضد ریزش پرومین سریتا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *