درمانی-آموزشی

با شوره سر چکار کنیم؟

شوره سر به سلول‌های مرده پوست سراطلاق میشود که از آن جدا شده و به روی موها و یا حتی شانه شما می‌ریزند. البته بسته به انواع این عارضه، دلایل مختلفی برای ایجاد آن وجود دارد. شوره میتوند همراه با خارش یا التهابات پوستی باشد.
شوره سر یا سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه می‌باشد.پوسته‌های سفید رنگ در لابلای موها که گاهی روی شانه‌ها ریخته و از نظر زیبائی و اجتماعی ناخوشایند است. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می‌باشد. درماتیت سبوروئیک یا درماتیت‌ شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که با تولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌. اما به دلیل ظاهر نازیبا و ناخوشایندش از لحاظ روانی برای شخص مبتلا مشکلات زیادی به همراه دارد

 

 

علت ایجاد شوره سر:

قارچ مالاسزیا فورفور:

شوره سر میتواند علت مختلفی داشته باشد که شایع ترین انها قارچ مالاسزیا فورفور است.
وقتی چربی پوست سر زیاد می شود، بستر مناسبی برای رشد قارچ مالاسزیا فورفور فراهم می شود و این قارچ رشد کرده و با اثر بر روی پوست، باعث افزایش پوسته ریزی پوست می شود که به نام شوره معرفی می شود.

عارضه های پوستی:

برخی عارضه‌های پوستی ماندد اگزما، پسوریازیس و درماتی سبوره نیز میتونند باعث ایجد شوره سر شوند. که باعث عوارضی چون قرمزی شدید پوست، لکه‌های قرمز و پوسته‌پوسته شده روی پوست، خارش و التهاب پوست میشوند.

رژیم غذایی:

نقش رژیم غذایی بر سلامت پوست و موی ما انکار ناپذیر است و رژیم غذایی نقش مهمی درپدیدار شدن عارضه های پوستی در بدن انسان دارد. از جمله مواد معدنی مهم که کمبود انها در رژیم غذایی باعث بروز مشکلات پوست و مو میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• زینک
• خانواده‌ی ویتامین B
• اسید چرب امگا-۶
• ویتامین D
• ویتامین A

شامپو و شوینده نامناسب:

در برخی موارد استفاده ز شامپوهایی که با جنس موهای ما همخوانی ندارند و برای جنس پوست سر و موی ما مناسب نیستند باعث تحریک در پوست سر میشود. که در این حالت با جایگزین کدن محصول مناسب عوارض ناخوشایند ان و شوره و التهابات پوستی در فرد قطع میگردد. توصیه می‌شود همیشه درروتین روزانه شستشوی موی سر از ترکیبات ملایم و ضدحساسیت استفاده کنید.
سایر علل موثر در شوره سر
برخی عوامل محیطی نیز می‌توانند بر احتمال بروز شوره سر و شدت آن مؤثر باشند:
• هوای سرد و خشک
• دیر به دیر شانه کردن موها
• استرس
• سن؛ شوره سر در سنین نوجوانی تا میانسالی شایع‌تر است.
• تغییرات هورمونی

انواع شوره:

شناسایی نوع شوره سری که شما به آن مبتلا شده‌اید، در راهی که برای بهبود آن وجود دارد، نقش خواهد داشت.

شوره سر خشک:

که در این حالت پوسته ها به سر نچسبیده و بصورت پوسته های نازک با ظاهر پودری خاکستری روی سر، شانه ها و اطراف گردن دیده میشوند و ظاهر بسیار زشت و زننده ای بوجود می آورند. در این نوع شوره سر خارش هم وجود دارد. این نوع شوره بشتر در اثر خشکی بیش از حد پوست سر رخ می دهد.

 

شوره سر چرب:

که درآن پوسته ها بزرگتر و چرب بوده و لذا به هم چسبیده و نمی ریزند بلکه یک حالت متراکم و چرب در پوست سر بوجود میآورند که بیمار را بسیار ناراحت می کند. اغلب اوقات خارش هم وجود دارد. این نوع شوره بیشتر بر اثر چربی بیش از پوست سر و رشد قارچ مالاسزیا رخ می دهد.

روشهای جلوگیری از شوره سر

محققان هنوز علت اصلی بروز شوره را پیدا نکرده‌اند؛ به‌همین‌دلیل پیشگیری از این عارضه چندان ممکن نیست. بااین‌حال برخی اقدامات می‌توانند در پیشگیری از خشکی سر و شوره مؤثر باشند:
• استفاده از شامپوهای مخصوص پوست‌های حساس و با فرمولاسیون ملایم
• استفاده از شامپوهای مرطوب‌کننده و آبرسان
• کاهش دفعات شامپو زدن و شستن موها
• استفاده از دستگاه بخور برای بالا بردن رطوبت محیط
• نوشیدن آب به مقدار کافی

درمان شوره سر:

شوره سر به راحتی به روشهای خانگی و یا استفاده از شوینده مناسب قابل درمان است.

درمان خانگی شوره سر:

درمان‌ خانگی شوره سر به کنترل و درمان این عارضه کمک میکند.

بعضی از درمان‌های خانگی می‌توانند در کنترل و درمان این عارضه مؤثر باشند. از جمله:

• روغن درخت چای: این روغن دارای خواص آنتی‌باکتریال است. یک مطالعه‌ی نسبتاً قدیمی نشان داده است که مصرف شامپو حاوی ۵ درصد روغن درخت چای می‌تواند در درمان شوره سر مؤثر باشد. بعضی افراد نسبت‌به این روغن حساسیت داشته باشند.
• روغن نارگیل: روغن نارگیل می‌تواند از پوسته‌پوسته شدن کف سر جلوگیری کند. شما می‌توانید حدود سه تا پنج قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را یک‌ساعت قبل از حمام کف سر ماساژ دهید، سپس به‌خوبی شستشو دهید.

ضدشوره سریتا

 

شامپوی درمان شوره سر:

شامپوهای مناسب درمان شوره سر بر اساس ماده‌ی مؤثر موجود در آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند:
• شامپو ضد شوره پیریتیون زینک: پیریتیون زینک با خواص آنتی‌باکتریال و ضدقارچی خود به بهبود شوره سر کمک می‌کند.
• شامپو ضد شوره کل تار: کل تار یا ذغال روند جدا شدن سلول‌ها از پوست سر را کند می‌کند. شامپوهای بر پایه‌ی ذغال ممکن است بر رنگ مو اثر بگذارند و مو را تیره کنند. این شامپوها همچنین پوست سر را نسبت‌به نور خورشید حساس می‌کنند.
• شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک: این نوع شامپو از پوسته‌پوسته شده کف سر جلوگیری می‌کند.
• شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید: این شامپوها نیز خاصیت ضدقارچی دارند. شامپوهای حاوی سلنیوم را حتماً مطابق دستورالعمل نوشته شده روی محصول استفاده کنید؛ چراکه ممکن است بر رنگ مو و پوست سر تأثیر بگذارند.
• شامپوهای کتوکونازول: این شامپوها شوره سر را با از بین بردن قارچ‌های عامل شوره برطرف می‌کنند.
• شامپوهای فلوسینولون: این محصولات حاوی کورتیکواستروئید (کورتون) هستند و التهاب، خارش و پوسته‌پوسته شدن کف سر را از این طریق بهبود می‌بخشند.

پکیج ضد شوره سریتا:

این پکیج به صورت کاملا تخصصی برای درمن انواع شوره ها شامل چرب و خشک طراحی شده است.

شامپو ضد شوره چرب سریتا:

شامپو ضد شوره چرب سریتا، از ترکیبات نوین پروبیوتیکی برای افزایش سلامت، تنظیم جمعیت میکروبی پوست سر و رفع شوره بهره برده است. از طرفی دیگر فرم جدید زینک پریتیون )زینک اومادین( به عنوان یک ترکیب قدرتمند مهار کننده قارچ عامل شوره است که در کنار ترکیبات لایه بردار موثر، باعث پاکسازی پوست سر و رفع کامل پوسته ها و شوره چرب می شود.

شامپو ضد شوره پروبیوتیک مناسب موهای چرب

شامپو ضد شوره خشک سریتا:

شامپو ضد شوره خشک سریتا، از ترکیبات نوین پروبیوتیکی برای افزایش سلامت، تنظیم جمعیت میکروبی پوست سر، رطوبت رسانی و رفع شوره بهره برده است. از طرفی دیگر فرم جدید زینک پریتیون )زینک اومادین( به عنوان یک ترکیب قدرتمند مهار کننده قارچ عامل شوره است که در کنار ترکیبات لایه بردار آنزیماتیک موثر و ملایم، باعث پاکسازی پوست سر و رفع کامل پوسته ها و شوره خشک می شود.

شامپو ضد شوره پروبیوتیک مناسب موهای خشک

تونیک  T1

ویژگی ها و اثرات:

تونیک ضد شوره T1 سریتا مکمل شامپوهای ضد شوره بوده و برای انواع شوره سر مفید است.
– یک تونیک تخصصی برای رفع شوره های سر و بدن، رفع درماتیت سبورئیک، رفع قارچ های بدن
– به دلیل اسپری بودن بسیار مناسب و آسان برای استفاده بر روی بدن
– کنترل شوره
– کاهش میزان چربی کف سر
– کاهش میزان پوسته های سر و بدن
– تونیک T1 به همراه شامپو ضد شوره باعث افزایش اثر این محصول می شود.

تونیک ضد شوره T1 سریتا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *