درمانی-آموزشی

معجزه کافئین در رشد مو

شامپو کافئین

کافئین چیست و در بدن چه کار می کند؟

کافئین یک ماده شیمیایی است که با نام علمی‌ متیل تئوبرومین شناخته می‌شود و یک آلکالوئید طبیعی است. این ماده‌ طبیعی در بسیاری از گیاهان از جمله قهوه، چای و انواع نوشابه نیز یافت می‌شود.
کافئین به طور معمول نه تنها برای بهبود سلامت روانی کاربرد دارد بلکه در درمان سردردهای میگرنی و انواع دیگر سردرد نیز موثر است. همچنین مصرف کافئین تاثیرات بسزایی در سلامت پوست و مو دارد.
کافئین، به عنوان ماده‌ای محلول در آب، به سرعت جذب بدن‌ می‌شود. به این ترتیب در مدت زمان کوتاهی وارد جریان خون می‌شود و وظیفه خود را از معده تا مغز آغاز می‌کند.

 

کافئین چگونه بر موهای شما تاثیر مثبت دارد؟

کافئین یک محرک رشد بسیار عالی است و از ریزش موجلوگیری میکند. تحقیقات بسیار زیادی در مورد چگونگی تاثیر کافئین بر سلامت مو انجام شده است. به طور خلاصه میتوان گفت بلندی و کیفیت موی شما به سلامت فولیکول های آن و چرخه ی رشد مو بستگی دارد. کافئین علاوه بر بدن و مغز، فولیکول مو را نیز تحریک می کند و باعث افرایش خونرسانی به فولیکولهای مو میشود .به همین دلیل استفاده از کافئین در شامپوها و محصولات دیگر مراقبت از مو بسیار پرطرفدار است. این دسته از شامپوها و مکمل های کافئین دار برای تمام افراد داری ریزش مو بخصوص فرادی که از ریزش موی هومونی رنج میبرند و یا خانمهایی که دچارریزش مو در دورن بارداری و شیردهی هستند بسیار مفید است.

 

تاثیر کافئین بر ریزش هورمونی:

بیشتر مردان به علت اثرات هورمون مردانه دی هیدروتستوسترون (DHT) موهای خود را از دست می‌دهند. این هورمون بر فولیکول‌ها و غده‌های حساس مو تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، فولیکول‌ها کوچکتر و در نهایت ناپدید می‌شوند و فرد به طاسی دچار می‌شود. این فرآیند که با عنوان کوچک شدن (miniaturization) فولیکول‌های مو شناخته می‌شود، به فاز رشد مو آسیب می‌رساند. استفاده مداوم ازشامپو کافئین و تونیک ضد ریزش که حاوی کافئین باشد، به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. همچین این الگوی ریزش مو در بسیاری از خانمها نیز مشاهده میشود. که به الگ.ی ریزش موی مردانه معروف است.

تاثیر کافئین بر تحریک رشد مو:

کافئین تحریک کننده‌ی فولیکول های موست. درمان موضعی با کافئین، رشد فولیکول های مو را تا حدود 64 درصد افزایش می دهد. همچنین چرخه‌ی زندگی مو را تا 33 درصد طولانی می‌کند. همه ی اینها به این دلیل است که کافئین اثر دی هیدروتستوسترون (DHT) را مهار می‌کند و همانطور که خواندید این هورمون به فولیکول های مو آسیب می‌زند و سبب طاسی سر مردان و زنان می‌شود. پس انتخاب شامپو کافئین و تونیک مناسب می‌تواند بهترین گزینه برای رشد مجدد تارهای مو شود.

تاثیر کافئین بر PH مو:

پوست سر و مو به طور طبیعی اسیدی هستند. دانشمندان برای سنجش اسیدیته یک ماده با استفاده از مقیاس pH اندازه گیری می کنند.هرچه مقدار pH کمتر باشد ، ماده اسیدی تر است. مقدار pH زیر 7.0 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7.0 اساسی یا قلیایی است. الیاف مو دارای pH 3.67 منبع معتبر هستند ، در حالی که پوست سر دارای pH 5.5 منبع معتبر است.استفاده از قهوه روی مو می تواند راهی عالی برای کمک به تعادل مجدد سطح pH مو و پوست سر باشد.

آیا کافئین برای همه موها موثر است؟

کافئین در هر فردی اثرات متفاوتی را نشان می دهد. یک گروه تقریباً یکسان از دانشمندان یک مطالعه اضافی را بر روی فولیکول‌های موی زن و مرد انجام دادند. فولیکول‌های موی زنان تاثیر بیشتری از مصرف کافئین و در نتیجه اثرات بهتری بر رشد موها را نشان داد.

راه های جذب کافئین توسط موها

 

راه های مختلفی برای قرار دادن فولیکول های مو در معرض کافئین وجود دارد تا به طور بالقوه رشد مو را تحریک کند. کافئین مصرف شده از طریق غذا و نوشیدنی وارد جریان خون شما می شود و در نهایت به فولیکول های مو می رسد. فولیکول‌های موی شما می‌توانند مستقیماً از طریق استفاده موضعی از شامپوهای غنی ‌شده با کافئین آن را جذب کنند.
این روش بدون ایجاد عوارض جانبی ناشی از مصرف دوز بالای کافئین بسیار کمک کننده است.بنابراین یک روش امن و بدون عوارض جانبی است بخصوص برای خانمهایی که از ریزش مو دوران بارداری و شیدهی رنج میبرند.

تاثیر  کافئین در ریزش موی ناشی از درمان سرطان:

مطالعات اولیه کافئین را به عنوان یک درمان احتمالی برای ریزش مو شناسایی کرده اند که ممکن است پیامدهایی در درمان سایر بیماری ها داشته باشد. بسیاری از بیماران سرطانی که پرتودرمانی انجام می دهند، به دلیل آسیب به فولیکول های مو در اثر پرتو، دچار ریزش مو می شوند.
مطالعات نشان داد که درمان موش های آزمایشگاهی با کافئین به کاهش ریزش مو به دنبال پرتو درمانی کمک می کند. اگرچه تحقیقات بیشتر در مورد تأثیر کافئین بر ریزش موی ناشی از پرتودرمانی در انسان نیاز به بررسی بیشتر دارد. کافئین ممکن است در نهایت به جلوگیری از ریزش مو به دلیل برخی از درمان‌های سرطان کمک کند. شگفت ‌انگیزترین تاثیر این است که پس از یک دوره ۱۲۰ تا ۱۹۲ ساعته، فولیکول‌ های موی تحت درمان با کافئین نسبت به آنهایی که با کافئین درمان نشده ‌اند، رشد سریع ‌تری از خود نشان می‌ دهند. بنابراین اثرات کافئین پس از مصرف اولیه ماندگار است.
در این مطالعه به صورت موضعی کافئین مستقیماً فولیکول مو را تحریک کرده و به جلوگیری از ریزش مو و رشد مو کمک کرده است. بنابراین کافئین به جای عبور از دستگاه گوارش و تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی، فشار خون و حتی ایجاد سایر اثرات مضر و اعتیاد آور در بدن ما رشد موها را تحریک خواهد کرد.

پک کافئین سریتا

شامپو ضد ریزش کافئین سریتا و تونیک ضد ریزش T2 دو محصول تخصصی دارای کافئین میباشند. اساس طراحی این محصولات بر پایه ماده موثره کافئین می باشد که دارای اثرات ضد ریزش و تقویت کنندگی بسیار قوی می باشد. محصولات کافئین در مهار ریزش مو ارثی و هورمونی تاثیر بسیاری دارند. همچنین به عنوان محصولات تقویت کننده، در افرادی که تمایل دارند موهای خود را تقویت کنند قابل استفاده است. زمانی که ریزش مو به دلیل کمبود مواد معدنی و تغذیه ای باشد نیاز به انرژی رسانی به مو بیشتر می شود. برای جلوگیری از ریزش های متوسط شامپو کافئین به همراه تونیک T2 توصیه می شود. محصولات کافئین سریتا با دارا بودن 3% کافئین بیشترین درصد کافئین را دارا می باشد. درفرمولاسیون به روز شده این محصول میزان تگزاپون یا سدیم لوریل اتر سولفات کاهش داده شد و گلوکاتین )نوعی شوینده جدید با میزان کف کنندگی بهتر، پاک کنندگی با قدرت بالا و محافظت کننده از ساختار پوست سر( جایگزین شد.
در طراحی این دو محصول علاوه بر کافئین از ویتامینهای B6،B7 و ویتامین Eنیز استفاده شده است.

Anti caffeine shampoo 300x300 - معجزه کافئین در رشد مو Caffeine anti dandruff tonic 300x300 - معجزه کافئین در رشد مو

ویژگی ها و اثرات

– تقویت ریشه مو
– تعدیل و کاهش چربی کف سر
– افزایش خون رسانی به کف سر
– محرک رویش مو
– آنتی اکسیدان قوی
– حاوی 3% کافئین (بیشترین کافئین موجود در بازار)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *