درمانی-آموزشی

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

یک عامل بسیار مهم در ریزش مو کمبودهای تغذیه ای و رژیم غذایی ناسالم می باشد. ویتامین ها و مواد معدنی تاثیر مستقیمی بر رشد و نمو فولیکول مو دارند. در واقع یکی از نکات مراقبت از مو مصرف درست و صحیح مواد آلی مغذی و ویتامین ها و پروتئین برای رشد مو است. به همین جهت برای پیشگیری از ریزش مو از طریق مصرف مناسب ویتامین ها و مواد غذایی مفید برای بدن، هر یک از آنها و نقشی که در رشد و تقویت موهای سر دارند را به ترتیب بررسی می کنیم:

ترکیبات موثر بر رشد و تقویت مو:

ویتامین های موثر در رشد مو:


ویتامین آ (Vitamin A) :

ویتامین A یکی از بهترین و مفیدترین ویتامین هایی است که در منابع غذایی برای مو اهمیت زیادی دارد و خوشبختانه در بسیاری از میوه ها و مواد غذایی و لبنی این ویتامین یافت می شود. جالب اینجاست که ویتامین A نه تنها برای پوست و مو و بلکه برای بسیاری از جوانب و عملکردهای دیگر بدن نیز مفید است. از جمله بینایی.

ویتامین A از خشک شدن پوست سر تا حد زیادی جلوگیری می کند و با مرطوب نگه داشته شدن آن کمک بزرگی به حفظ ریشه موها می کند. البته ویتامین A یکی از ویتامین هایی است که در مصرف آن باید دقت کرد چرا که هم کمبود آن و هم مصرف بیش از حد آن هردو می تواند منجر به ریزش و از دست دادن موهای سر بشود. به همین جهت در مصرف موادی که حاوی این ویتامین هستند نیز باید دقت کرد.
خوشبختانه با مصرف بسیاری از لبنیات، میوه ها و گیاهان می توانید این ویتامین را به بدن خود برسانید. از جمله: ماست، شیر، تخم مرغ، هویج، اسفناج، کدو تنبل، سیب زمینی منابع ویتامین A هستند.

ویتامین ب (B-Vitamins) :

ویتامین های B در واقع چند ویتامین هستند و به همین جهت معمولا از آنها تحت عنوان “ویتامین های گروه B” نام برده می شوند. این ویتامین ها جزو مهمترین ویتامین ها برای مو هستند و کمبود آنها می تواند موجب از دست دادن و ضعیف شدن موهای سر شود. به دلیل تنوع بالای ویتامین های B هر یک از آنها شماره گذاری شده اند و در حال حاضر مهمترین ویتامین های این گروه با نامهای ویتامین B1 ، B2 ،B3 ،B5، 6B، B7، B9 وB12 شناخته می شوند و هر کدام از این ویتامین ها دارای خواصی هستند و در برخی مواد غذایی موجودند.
از مهمترین منابع ویتامین های گروه ب می توان به گوشت قرمز (به خصوص جگر و گوشت گوساله) ماهی، تخم مرغ، پنیر، شیر، ماست، عدس و همچنین قرص های ویتامین ب کمپلکس اشاره کرد.

ویتامین سی (Vitamin C) :

یکی از ویتامین های مهم دیگر برای رشد و تقویت مو ویتامین C است. ویتامین سی کمک زیادی به رشد مو و همچنین جلوگیری از خشک شدن و یا سفید شدن زودرس موهای سر می کند. علاوه بر آن ویتامین سی یک آنتی اکسیدان قوی است و به ساخت کلاژن های مو کمک شایانی می کند. کمک به جذب آهن و رشد تارهای مو نیز یکی از خصوصیات مهم این ویتامین است. کمبود آهن می تواند منجر به شکستگی مو و یا ریزش آن در زنان و مردان شود.
از مهمترین منابع ویتامین سی می توان از فلفل، لیمو، توت فرنگی و مرکبات (نارنگی) را نام برد.


ویتامین دی (Vitamin D) :

ویتامین D نیز نقش موثری در تقویت فولیکول های موها دارد. تحقیقات نشان داده که ویتامین دی می تواند به رشد موها و رویش تارهای مو ریخته شده کمک کند. به همین جهت ویتامین D نیز نقش مهمی دارد و باید در صورت کمبود این ویتامین، با افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آن به رشد موها کمک کرد.
از منابع ویتامین دی می توان از آفتاب، ماهی، جگر و قارچ نام برد.

ویتامین ای (Vitamin E) :

ویتامین E آخرین ویتامین مورد بحث ما است اما اهمیت آن کمتر از ویتامین های دیگر نیست. چرا که این ویتامین در واقع نقش مهمی در تقویت و رشد موهای سر را ایفا می کند و کمبود آن می تواند موجب افزایش ریزش موها شود.
این ویتامین نیز در واقع نوعی آنتی کسیدان بسیار مفید برای بدن به ویژه پوست و مو است.
از منابع ویتامین ای می توان از به روغن جوانه گندم، روغن آفتابگردان، روغن خرما، آجیل، آوکادوو، اسفناج، برگ چغندر، کیوی و کلم بروکلی را نام برد.

مواد معدنی موثر در رشد مو:

آهن (Iron) :

وجود آهن نه تنها برای سلامت پوست و مو بلکه برای سلامتی سایر بخش ها و اعضای بدن مفید و ضروری است. کمبود آهن در بدن می تواند عوارض جدی از جمله ریزش و کم پشت شدن موها را در بر داشته باشد بنابراین به همه افراد به خصوص خانمها توصیه می کنیم که مصرف مواد غذایی و یا مکمل های حاوی آهن را جدی بگیرند. (درباره اهمیت مصرف آهن و نقش آن در رشد مو به تفصیل در مقاله تغذیه بعد از کاشت مو نوشته ایم که در صورت تمایل می توانید به آن مراجعه کنید)
از منابع آهن می توان به گوشت قرمز، عدس و تخم مرغ نام برد.

پروتئین (protein) :

پروتئین ها برای پوست وموی بدن نقش حیاتی دارند. خوشبختانه از طریق بسیاری از منابع و مواد غذایی می توانید پروتئین را به بدن خود برسانید. هم از طریق گوشت و لبنیات و همچنین از طریق مواد گیاهی.
از مهمترین منابع پروتئین می توان به گوشت، سویا، تخم مرغ و حبوبات اشاره کرد.

روی (zinc) :

روی نقش مهمی در تقویت ریشه موها دارد به همین جهت مصرف مواد غذایی حاوی روی اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر غده های چربی ساز اطراف تار موها را نیز تقویت می کند.
از بهترین منابع روی می توان از اسفناج و گوشت قرمز را نام برد.

مس (copper) :

پژوهش ها و مطالعات صورت گرفته در دهه های اخیر به خوبی نشان می دهد که مس در مواد غذایی می تواند کمک بزرگی به رنگ و لطافت مو کند. بنابراین اگر به زیبایی موهای خود اهمیت می دهید با مصرف مواد غذایی مانند قارچ می توانید به اهمیت خود برسید.
علاوه بر قارچ از مهمترین مواد حاوی روی می توان به گوشت و صدف خوراکی اشاره کرد.

مواد غذایی مفید برای جلوگیری از ریزش مو

یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد پروتئینی و ویتامینها نفش بسیار پررنگی در رشد موهای شما دارد. اگر به سلامت موهای خود اهمیت میدهید باید این نکته را در نظر بگیرید که بدون رساندن مواد معدنی کافی به بدن شما هرگز نمیتوانید موهایی سالم و درخشان و پرپشت داشته باشید. در ادامه به برخی از مواد غذایی بسیر مفید در رشد و سلامت مو اشاره خواهیم کرد:


آهن

آهن یک ماده معدنی ضروری برای بدن و مو است که می‌توان از مواد غذایی حیوانی و گیاهی آن را تأمین کرد. کمبود آهن می‌تواند منجر به کم‌خونی شده که رسیدن مواد مغذی به فولیکول مو را مختل می‌کند و به‌طور بالقوه ریزش مو را افزایش می‌دهد.
برای جلوگیری از این مشکل، مطمئن شوید که مواد غذای سرشار از آهن را در رژیم غذایی خود به‌صورت منظم مصرف کنید.مواد غذایی حاوی آهن مانند: گوشت قرمز، مرغ، ماهی، کلم بروکلی، اسفناج، کلم

پروتئین

پروتئین برای داشتن موهای قوی ضروری است. کمبود پروتئین می‌تواند منجر به خشکی و ضعیف شدن موها و درنهایت ریزش مو شود. مصرف کافی پروتئین آمینواسید برای داشتن مویی قوی را تأمین می‌کند.مواد غذایی پروتئین دار مانند: غذاهای دریایی، مرغ و بوقلمون، شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، لوبیا، سویا، گوشت قرمز
اگر گیاه خوار هستید میتوانید پروتئین مورد نیاز بدن را از طریق این مواد غذایی کسب کنید: نان سبوس دار، کره بادام زمینی، برنج قهوه ای، دانه کینوآ، آجیل، لوبیا، کلم بروکلی

امگا 3

حتما شما هم بارها نام اسیدهای چرب امگا 3 را شنیده اید. این گروه از مواد مغذی به دلیل فواید و خواصی بی شماری که برای سلامتی دارند شناخته شده هستند. مطالعات محدودی بر روی تاثیر خواص امگا 3 بر رشد مو صورت گرفته اند که نشان می دهند این اسیدها توانایی افزایش رشد و ضخامت موها را دارند. مصرف مکمل های امگا 3 و امگا 6 باعث افزایش ضخامت موها می شوند. تقریباً ۹۰٪ از افرادی که این دو ماده مغذی را دریافت می کنند، شاهد افزایش ضخامت موها و همچنین کاهش ریزش موهای خود هستند


افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند، می توانند با مصرف جلبک دریایی و انواع دیگر جلبک ها، دو نوع امگا ۳ ایکوزاپنتانوییک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید را به دست آورند.
ماهی های چربی نیز از بهترین منابع تامین این دو نوع اسید هستند که برخی از مهم ترین موارد آن ها عبارتند از:ماهی سالمون، ماهی تن، ساردین، شاه ماهی

قرص جلوگیری از ریزش مو و تقویت کننده

به دلیل لایف استایل های بسیار شلوغ امروزی شاید تهیه وعده های غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی برای تماام سنین و اقشار جامعه امکان ذیر نباشد. در این حالت شما میتوانید ب استفاده از قرص های تخصصی و مناسب رشد مو مواد مود نیاز شد مو را به بدن خود برسانید. در ادامه به برخی از مهمترین ویژگی های قرص های مناسب رشد مو میپردازیم:


1-همه مواد مغذی برای تقویت و رشد مو را داشته باشد.
خانواده ویتامین‌های گروه B که شامل ویتامین B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12 می‌شود، اصلی‌ترین مواد برای حفظ سلامت مو و عملکرد درست فولیکول‌های مو هستند. در کنار این مواد وجود اسید آمینه‌های ضروری مانند متیونین، سیستئین، لسیتین و… استحکام مو و تعادل هورمونی پوست سر را تضمین می‌کنند.
بهترین قرص برای جلوگیری از ریزش مو باید همه این ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز مو را با دوز مشخص روزانه داشته باشد تا مصرف روزانه آن همه آنچه موها نیاز دارند را تأمین کند. در کنار این مواد وجود عناصر معدنی مانند آهن، زینک، فسفر، کلسیم و مس نیز می‌تواند کمک زیادی به رشد مو و تقویت آن کند.

۲- بهترین قرص جلوگیری از ریزش مو باید بدون عوارض جانبی باشد.از دیگر ویژگی‌هایی که بهترین قرص جلوگیری از ریزش مو باید داشته باشد، بدون عوارض بودن آن است. اساساً قرص‌هایی که با ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه ضروری برای بدن غنی شده‌اند، نباید عوارضی برای بدن داشته باشند. این موضوع را FDA و سازمان غذا و دارو اتحادیه اروپا نیز تائید می‌کند. بدون عارضه جانبی بودن یک قرص تقویت مو باید توسط آزمایشگاه‌ها و سازمان‌های معتبر جهانی تائید شده باشد تا مصرف روزانه آن‌ها تاثیری بر عملکرد سایر ارگان‌های بدن نداشته باشد.

۳- تاثیری بر افزایش وزن و چاقی نداشته باشد.
معمولاً مصرف قرص‌های مولتی ویتامین برای ریزش مو باعث افزایش اشتها در افراد می‌شود. دلیل این امر وجود زینک و ویتامین‌های مختلف در این قرص‌هاست. اما این افزایش اشتها به قدری نیست که وزن را به طور چشمگیری افزایش دهد.
از جمله قرص های موجود در بازار که بسیار تاثیر گذارند میتوان به قرص هی زیر اشاره نمود:

کپسول هیر ویت Hair-Vit

قرص هیرویت به عنوان یک مکمل غذایی تاثیرات مثبت زیادی روی بدن دارد. اولین تأثیر آن که ویژگی اصلی آن است، رفع ریزش مو در مصرف طولانی مدت و ضخیم‌تر شدن موها است. این قرص نیز مانند سایر مکمل‌ها برای تأثیر گذاشتن نیاز به زمان دارد، زیرا قرار است کمبودهای بدن را جبران و مواد مورد نیاز فولیکول‌های مو را تأمین کند. پس معجزه‌ای در کار نیست! اگر این قرص را مرتب و به صورت روزانه طبق دستور توصیه شده مصرف کنید در یک دوره ۲ تا ۶ ماهه تأثیر آن را به وضوح روی موهای خواهید دید.


ترکیبات تشکیل‌دهنده

محتویات قرص هیرویت را می‌توانید روی برچسب اطلاعات آن ببینید. این قرص ترکیب طلایی مورد نیاز مو برای تقویت و رفع ریزش را دارد. این ترکیب طلایی شامل ویتامین‌های B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12، آمینو اسیدهای متیونین، ال سیستئین هیدروکلراید، لسیتین، کولین و اینوزیتول و عناصر معدنی کلسیم، فسفر، آهن، منگنز، مس و روی می‌شود. همه این مواد در کپسول هیرویت با دوز مشخص روزانه قرار داده شده‌اند تا مصرف روزانه آن به تقویت و بهبود رشد موها کمک کند.

کپسول زینک پلاس یوروویتال

قرص زینک ضد ریزش
این مکمل غذایی بی‌نظیر در ۲ دوز مختلف با عناوین کپسول زینک پلاس (۱۰ میلی گرم) یوروویتال و کپسول زینک پلاس (۵ میلی گرم) یوروویتال در بازار وجود دارد. عنصر روی اصلی‌ترین ترکیب موجود در انواع قرص زینک پلاس است که کمبود آن یکی از عوامل اصلی ریزش مو محسوب می‌شود. ویتامین‌های گروه B و ویتامین C از دیگر ترکیبات موثر موجود در زینک پلاس به شمار می‌آیند که هر یک به نوبه خود در بهبود رشد موها و سلامت پوست و ناخن موثر هستند. قرص زینک پلاس همچنین به تقویت سیستم ایمنی، تقویت قدرت باروری، افزایش رشد جسمی و ذهنی در کودکان و نوجوانان و ترمیم ترک‌ لب‌ها نیز کمک می‌کند.
مصرف روزانه ۱ عدد قرص زینک پلاس شروعی برای پایان توقف ریزش مو در شما خواهد بود. گاهی لازم است از این محصول و دیگر فرآورده‌های مشابه در چند دوره متوالی استفاده شود تا بهبودی کامل به دست آید که البته بهتر است در این زمینه نظر پزشک را جویا شد. از قرص زینک پلاس می‌توان به عنوان بهترین قرص ریزش مو نام برد.

قرص یونی زینک لیبرتی سوییس

قرص ضد ریزش
یونی زینک در واقع یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های زینک پلاس به شمار می‌آید که با داشتن ۱۵ میلی‌گرم عنصر روی در هر وعده روزانه تقویت رشد موها را به همراه خواهد داشت. خوردن روزانه یک عدد از قرص یونی زینک لیبرتی سوئیس به ارتقاء سلامت مو، جلوگیری از سفید شدن موها، تقویت سیستم ایمنی، کلاژن‌سازی، درمان درماتیت و اگزما، بهبود حافظه و افزایش تمرکز و افزایش سطح انرژی بدن جهت مبارزه با خستگی کمک می‌کند. از دیگر ترکیبات موجود در یونی زینک می‌توان ویتامین‌های گروه B، ویتامین C و کلسیم را نام برد. یونی زینک با داشتن خواص آنتی اکسیدانی حتی می‌تواند ضد سرطان نیز تلقی شده و با رادیکال‌های آزاد که مخرب سلول هستند نیز به مبارزه بپردازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *