درمانی-آموزشی

چرا باید از کرم ضد آفتاب در فصل پاییز و زمستان استفاده کنیم؟

برای بسیاری از ما ضد آفتاب بخش جدایی ناپذیر روتین روزهای داغ تابستان است. به خوبی میدانیم که شرط داشتن پوستی جوان و بدون لک استفاده مکرر از ضدافتاب و محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید است. اما با تمام شدن تابستان و شروع فصل های سرد صد افتاب به مرور از روتین پوستی اغلب ما حذف میشود. این درحالی است که پوست ما همچنان در این فصلها نیز به ضد افتاب نیاز دارد. اگر می‌خواهید به علل ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در فصول سرد سال پی ببرید، در ادامه این مطلب با همراه ما باشید…

تأثیر نور خورشید بر پوست

در ابتدا بهتر است کمی با اشعه های UVB و UVA بیشتر اشنا شویم
نور خورشید که به ما می رسد شامل دو اشعه مضر موج بلند ماورای بنفش (UVA) و موج کوتاه ماورای بنفش (UVB)میباشد .

اشعه UVA باعث قرمزی و آفتاب سوختگی نمی شود اما چون به لایه های عمیق تر پوست )درم( نفوذ می کند به DNA پوست آسیب زده و این آسیب منجر به یکی از خطرناک ترین انواع سرطان پوست می شود UVA به بافت کلاژن و الاستین پوست نیز آسیب زده و موجب پیری و چروک پوست می شود. این اشعه حتی در روزهای ابری و سرد پاییز و زمستان وجود دارد و به همین دلیل است که باید در روزهای ابری و سرد از ضدآفتاب استفاده کنیم PA . از اثرات مخرب اشعه UVA جلوگیری میکند .

اشعه UVB این اشعه به اشعه آفتاب سوختگی معروف است. برخلاف اشعه UVA ، قدرت اشعه UVB ، در طول سال متغیر است و در ضمن علاوه بر آفتاب سوختگی، باعث سرطان پوست نیز می تواند بشود. بنابراین باید آن را جدی بگیریم و از پوست خود در مقابل آن محافظت کنیم . پرتو های (UVB) لایه های سطحی پوست یعنی اپیدرم شما را دچار آفتاب سوختگی میکند . SPF از اثرات مخرب اشعه (UVB) جلوگیری میکند .

 

دلایل استفاده از ضد آفتاب در فصل های سرد:

 

1-هوای سرد بر پرتوهای فرابنفش تأثیری ندارد.

پرتوهای UVB عامل آفتاب سوختگی در طول ماه‌های سرد سال شدت کمتری دارند، اما پرتوهای UVA عامل ابتلا به سرطان پوست در کل ماه‌های سال، قدرت خود را حفظ می‌کنند. درست است که در روزهای سرد زمستان برای محافظت از سرما، بدن خود را با لباس‌های پوشیده و ضخیم می‌پوشانید، اما صورت، گردن و دست‌های شما معمولاً بدون محفاظ هستند و سرطان پوست غالباً در همین نواحی ایجاد می‌شود. از فواید کرم ضد آفتاب در این فصل محافظت پوست در برابر اشعه مضر خورشید است.

 

2- ابرها مانع عبور همه‌ی پرتوهای UVB نمی‌شوند.

حدود 80 درصد پرتوهای UVB در ابر و مه نفوذ و از آنها عبور می‌کنند. بنابراین، پنهان شدن خورشید پشت ابر به معنای آن نیست که از پرتوهای زیان بار آن در امان هستید. در این مواقع، با توجه به اینکه ابرها از عبور اشعه‌ی مادون قرمز جلوگیری می‌کنند، احساس گرما نمی‌کنید، اما پوستتان در حال آسیب دیدن است.

 

3- اشعه‌ی UVA از شیشه‌ی پنجره عبور می‌کنند.

پرتوهای UVA (عامل سرطان پوست) تقریباً از شیشه‌ی همه‌ی منازل و خودروها عبور می‌کنند. طول موج این پرتوها نسبت به UVB بلندتر است. در حقیقت، به دلیل عبور این پرتوها از شیشه‌ی خودروها، بیش از 53 درصد از سرطان‌های پوست در دست چپ یا قسمت چپ صورت ایجاد می‌شود. هنگامی که در یک روز زمستانی آفتابی با یک فنجان چای و کتاب مورد علاقه‌ی خود کنار پنجره می‌نشینید، پوستتان کاملاً در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید قرار دارد.

 

4- اشعه‌ی فرابنفش در ارتفاعات شدت بیشتری دارد.

به ازای هر 300 متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، شدت تابش اشعه‌ی فرابنفش 5-4 درصد بیشتر می‌شود. در ارتفاع 1500 متری، شدت تابش پرتوها 25 درصد و در ارتفاع 3000 متر حدود 50 درصد بیشتر است. به همین دلیل است که کوهنوردان حرفه‌ای همیشه از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده می‌کنند.

 

5- هوای خشک عامل خشکی بیشتر پوست است.

هوای سرد پوست را خشک می‌کند. برای جلوگیری از خشکی پوست،علاوه بر استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با پایه‌ی مواد معدنی حاوی روغن نارگیل یا روغن زیتون را می‌تواند انتخاب مناسبی کنید. حتماً لب‌های خود را با بالم لب حاوی موم زنبور عسل و دست هایتان را با کره شی (Shea butter) چرب کنید.

6- لایه‌ی اوزون در زمستان به نازک‌ترین حد خود می‌رسد.

لایه ی ازوون همچون ضد آفتابی برای زمین است و با جذب پرتوهای زیان بار خورشید، از ما محافظت می کند. ایران در نیمکره ی شمالی زمین است. در نیمکره‌ی شمالی، لایه‌ی اوزون معمولاً از اواخر آذر تا اسفند، به رقیق ترین حالت ممکن می رسد.
در فصل تابستان که معمولاً بیشتر وقت خود را خارج از خانه می گذرانیم و به طور طبیعی از ضد آفتاب استفاده می‌کنیم، مشکل چندانی وجود ندارد و چالش اصلی مربوط به فصل زمستان است. پس در این فصل، حتماً از کت و دستکش استفاده کنید و از فواید کرم ضد آفتاب بر روی پوست خود غافل نشوید.

 

دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل پاییز و زمستان.docx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *