درمانی-آموزشی

کانتورینگ صورت چیست؟ انواع کانتور و لوازم مورد نیاز

کانتور صورت با حنارا

برای دستیابی به یک آرایش زیبا، لازم نیست حرفه‌ای باشید یا حتما به سالن زیبایی بروید؛ کافی‌ست نکات اصولی این کار را بیاموزید. تکنیک کانتور صورت یکی از مهم‌ترین مواردی‌ست که برای داشتن یک آرایش زیبا و دلچسب باید بیاموزید.

کانتور صورت چیست؟


کانتورینگ که به آن آرایش ترمیمی نیز گفته میشود یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای برای فرم دادن به صورت و رفع عیوب صورت است، برای کانتور کردن صورت از کرم فشرده معمولا استفاده میشود که باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد. در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن .
تکنیک کانتور صورت، تکنیکی‌ برای بُعددادن به صورت شماست. این تکنیک با استفاده از لوازم آرایشی که کمی تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ واقعی پوست شماست انجام می‌شود. برخلاف کرم‌پودرها و کرم‌های زیرساز که با هدف یک‌دست‌کردن رنگ پوست استفاده می‌شوند، تکنیک کانتورینگ به معنای ایجاد سایه و روشنایی روی پوست است تا چهره شما بُعد پیدا کند.

 

روش کانتور صورت با فرم‌های مختلف

 

شاید شنیده یا خودتان در مکالمات مختلف این اصطلاح را به‌کار برده باشید که فلانی چهره‌ای گرد یا صورتی کشیده دارد. یکی از نکات مهم این است که کانتورینگ باید فرم طبیعی صورت شما را بهبود بخشد. همچنین بسته‌به ساختار استخوانی و شکل صورت شما، نحوه کانتور صورت متفاوت خواهد بود.


کانتور صورت بیضی

 

صورت‌های بیضی‌شکل با وجود داشتن خط فک گرد، کشیده‌ هستند و پیشانی آن‌ها نسبتا پهن‌ است. اگر صورت بیضی دارید، نکته مهمی که در آموزش کانتورینگ صورت خود باید به آن توجه کنید این است که کانتور باید باعث کوتاه‌کردن طول صورت، به‌خصوص پیشانی شود. کانتور خود را باید در کنار پیشانی و در امتداد خط موی خود بزنید.
همچنین برای متعادل‌کردن طول صورت، کمی هایلایتر زیر چانه خود بزنید. از کانتور زیر استخوان گونه خود هم استفاده کنید تا کمی برجسته‌تر شود؛ اما رنگ کانتور را ملایم و تار نگه دارید تا از سنگینی بیش از حد آرایش خود جلوگیری کنید.

کانتور صورت قلبی

 

صورت‌های قلبی‌شکل، پیشانی پهن‌تری دارند؛ اما زاویه‌دار می‌شوند و به سمت خط فک امتداد پیدا می‌کنند. تکنیک کانتور صورت قلبی باید برای بهبود شکل قلب باشد. برای این کار، از هایلایتر در امتداد پل بینی و به‌صورت مثلثی زیر چشم خود استفاده کنید.
برای ایجاد این توهم که پیشانی شما باریک‌تر است، کناره‌های پیشانی و شقیقه‌های خود را کانتور کنید و کمی رنگ تیره به مرکز، درست زیر خط مو اضافه کنید. از آن‌جایی‌که صورت شما از قبل زاویه و یک چانه نوک‌تیز دارد، چانه را کانتور کنید و بالای آن هایلایتر بزنید.

کانتور صورت چاق

 

صورت گرد و چاق از نظر طول کوتاه‌تر و متقارن است و استخوان گونه پهن‌ترین نقطه آن است. بعد از این‌که کرم پایه خود را روی صورت می‌زنید، صورت با خطوط نرم‌تر و گردتر نمایان می‌شود. از این‌ رو، ایجاد سایه‌ها و زنده‌کردن زوایای آن، کلید اصلی آموزش کانتورینگ صورت گرد است.
کانتور را در امتداد لبه‌های بیرونی پیشانی، در امتداد شقیقه‌ها، زیر استخوان گونه‌ها و در امتداد خط فک، بدون این‌که آن را تا چانه پایین بیاورید، ادامه دهید. همچنین با روشن نگه‌داشتن پیشانی و چانه، ظاهری کشیده به‌ صورت خود می‌دهید.

کانتور صورت
کانتور صورت مستطیلی

 

صورت مستطیلی‌شکل دارای چند زاویه است و استخوان‌های فک در این مدل صورت از کناره‌ مشخص هستند. همچنین عرض پیشانی با عرض استخوان فک و استخوان گونه‌ها با یکدیگر برابر است.
تکنیک کانتور صورت در این فرم صورت باید به‌شکلی باشد که نقش گونه را در صورت خود برجسته کنید تا صورت بعد داشته باشد. همچنین روش کانتور صورت مستطیلی باید با کشیدن کانتور تیره به‌شکل افقی روی گونه‌ها باشد. بعد هم باید قسمت بالایی پیشانی را کانتور کنید تا فرم گردتری پیدا کند. در نهایت هم بالای قسمتی را که در گونه تیره کرده‌اید با کمی رنگ روشن یا هایلات حجم دهید

کانتور صورت چهارگوش

 

اگر صورت مربعی‌شکل (مانند کتی هلمز) دارید، شقیقه‌ها، گونه‌ها و خطوط فک شما زوایای مشخصی دارند که عملا از مرکز صورت فاصله دارند. در تکنیک کانتور صورت مربعی، هدف نرم‌کردن لبه‌ها و گردکردن صورت شماست.
برای این کار باید دو طرف پیشانی، زیر استخوان گونه، فک و چانه را کانتور کنید. فراموش نکنید که باید زیر چشمان خود و درست زیر لب پایینی را مقداری هایلایتر بزنید تا به افزایش قد صورت شما کمک کند.

کانتور صورت کشیده

 

صورت کشیده بسیار شبیه به صورت بیضی‌شکل است؛ با این تفاوت که کمی لاغرتر، بلندتر و باریک‌تر است. این نوع صورت، هیچ زاویه تیزی ندارد و برای همین آموزش کانتورینگ صورت برای این فرم، کمی متفاوت‌تر از فرم‌های دیگر است.
روش کانتور صورت کشیده باید به‌شکلی باشد که فرم چهره کوتاه‌تر به‌نظر برسد. برای این کار، کانتور تیره را روی چانه و موازی با خط رویش مو روی پیشانی بزنید. این تکنیک، فرم چهره را کمی ‌پهن‌تر خواهد کرد. برای آن‌که توجه به چانه و پیشانی کم‌تر شود، زیر پلک خود هایلایتر بزنید تا چشمتان درشت‌تر شود.

کانتور صورت الماسی

 

اگر گونه‌های شما پهن‌ترین قسمت صورتتان باشد، در حالی که چانه و خط موی شما باریک‌تر است، صورت الماسی دارید. کمی هایلایتر زیر چشمان خود بزنید و یک مثلث وارونه بکشید. مقداری از آن را هم به وسط پیشانی و وسط چانه خود بزنید. تکنیک کانتور صورت هم به این شکل است که باید کانتور را زیر استخوان گونه خود بزنید و آن را فقط تا نیمه صورت ادامه دهید.

کانتور صورت مثلث معکوس

 

اگر پیشانی نسبتا زاویه‌داری دارید که به نسبت چانه شما پهن‌تر به‌نظر می‌رسد، صورت مثلثی معکوس دارید. تکنیک کانتور صورت مثلثی معکوس به این شکل است که مقداری هایلایتر را روی شقیقه‌ها و خط فک بمالید. کانتور را هم به پیشانی خود در امتداد خط مو و به چانه خود بزنید.

کانتور صورت مثلثی

 

اگر پیشانی‌تان باریک‌تر و گردتر از خط فکتان باشد و تقریبا هیچ گونه استخوانی مشخص نباشد، صورت مثلثی دارید. نحوه کانتور صورت مثلثی به این صورت است که مقداری هایلایتر به شقیقه‌های خود بزنید. کانتور را به هم خط فک و زیر استخوان گونه‌ها بزنید.

لوازم کانتور صورت


قبل از آنکه به سراغ مراحل کانتور صورت برویم بهتر است ب لوازم مورد نیاز کنتور آشنا شوید. فرقی نمیکند که شما یک میک آپ آرتیست حرفه ای باشید و یا برای اولین باز است که میخواهید کانتور صورت را در منزل امتحان کنید. این لوازم اولیه برای کانتور صورت واجب هستند. تمام این محصولات را میتوانید از فروشگاه آرایشی و بهداشتی حنارا تهیه کنید.

پرایمر
کرم پودر
کانسیلر
پالت‌های کانتورینگ
پودر یا پنکیک
هایلایتر
سایه چشم
براش‌های کانتورینگ
اسفنج آرایشی

۷ مرحله کلی در کانتور صورت

وقتی آموزش کانتورینگ صورت را به‌طور کامل طی کنید و قلق آن را یاد بگیرید، می‌توانید زیبایی‌تان را دوچندان کنید. این کار آن‌قدر سخت نیست و فقط لازم است ۷ مرحله زیر را به ترتیب رعایت کنید.

کانتور صورت حنارا
۱. فرم صورت خود را مشخص کنید

اگر مطمئن نیستید که صورت شما چه فرمی دارد، یک سلفی از روبه‌رو بگیرید؛ در حالی که موهایتان را به سمت عقب کشیده‌اید تا بتوانید نمای واضحی از خطوط صورتتان داشته باشید. به بلندی و کوتاهی پیشانی، فرم استخوان گونه و خط فک و چانه خود نگاه دقیق‌تری بیندازید. طول و عرض هر کدام به شما کمک می‌کند تا فرم صورت خود را تعیین و تکنیک کانتور صورت را به‌شکل درست پیاده کنید.

۲. صورت خود را آماده کنید

مثل همیشه، با مراقبت از پوست شروع کنید. صورت خود را بشویید و مرطوب‌کننده بزنید تا آرایش در پوست خشکتان یا چین‌وچروک‌ها جمع نشود. استفاده از پرایمر اختیاری‌ست؛ اما کمک می‌کند تا آرایش شما ماندگاری بیشتری داشته باشد. پوست را با کمی کرم‌پودر یا کانسیلر با ته‌رنگ طبیعی یک‌دست کنید تا هرگونه لک را بپوشاند.

کرم رطوبت رسان ژنوبایوتیک
۳. کانتور کنید

با توجه ‌به نوع فرم صورت خود، از میان روش‌های کانتور، یکی را انتخاب و نواحی لازم را تیره کنید. با توجه به طیف های رنگی موجود در پالت کانتور خشک فواور 52 میتوانید از آن برای کانتور استفاده کنید. درا ین مرحله استفاده از کانسیلر بسیار واجب و حیاتی است.

کانتور پودری فور اور 52
۴. از هایلایتر استفاده کنید

از پودر، کانسیلر روشن‌تر یا یک هایلایتر مانند پالت هایلایتر 4 رنگ کاپرا برای مناطقی از صورت شما که نور را به‌طور طبیعی منعکس می‌کند استفاده کنید؛ مانند پیشانی، پل بینی، نوک بینی، بالای استخوان گونه، اطراف چشم‌ها و استخوان ابرو. میتوانید از پالت جذاب کانتور فوراور52 برای این منظور استفاده کنید.

هایلایتر 4 رنگ کاپرا
۵. رژگونه بزنید

استفاده از رژگونه روی سیب‌های گونه‌تان شاید در تکنیک کانتور صورت مرحله مهم و اصلی نباشد، اما به آرایش شما کمک می‌کند تا طبیعی‌تر به‌نظر برسد. همچنین به‌عنوان پلی بین مناطق روشن و تیره عمل کند. پالت رژگونه رولوشن دارای تناژرنگی مناسب انواع پوستها با پیگمنت عالی و ماندگاری مناسب یک انتخاب هوشمندانه برای رژگونه است

رژگونه-رولوشن-مدل-Sugar-And-Spice
۶. محوکردن خطوط را فراموش کنید

محو‌کردن خطوط در این فرایند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با استفاده از یک برس بزرگ و کرکی یا اسفنج آرایشی، فاصله سایه‌ها و هایلایت‌های خود را محو کنید تا خطوطی که ایجاد کرده‌اید، طبیعی‌تر باشد.

۷. فیکس‌کردن آرایش مهم است

برای یک پایان شیرین، پودر یا اسپری فیکس بزنید. این کار آرایش شما را ماندگارتر می‌کند؛ به‌ویژه اگر قصد دارید به یک مهمانی در روز گرم تابستانی بروید و می‌ترسید عرق‌کردن، آرایش شما را خراب کند. برای تثبیت کردن آرایش خود، پودر ثبت کننده را با استفاده از براش روی صورت خود بزنید و آن را پخش کنید. همچنین میتوانید از اسپری فیکساتور آرایش سریتا برای ثبت کردن آرایش و کانتور خود استفاده کنید

اسپری فیکساتور آرایش

ترفندهای طلایی و تکنیک کانتور صورت به‌شکل اصولی

• ممکن است آموزش کانتور صورت در ابتدا کمی ترسناک به‌نظر برسد؛ اما با ممارست، به نتیجه دلخواه دست پیدا می‌کنید.
• برای استفاده از محصولات آرایشی مرتبط با کانتور از هر چیزی که بیش از حد نارنجی یا براق است، خودداری کنید.
• برای کانتور بینی، می‌توانید از یک نوار کاغذ مقوایی برای کشیدن یک خط مستقیم استفاده کنید. از گوشه داخلی استخوان ابروی خود دو خط قرینه به طرفین بینی بکشید و در نوک بینی یک U شکل ایجاد کنید.
• از برس‌ها و ابزار مناسب استفاده کنید تا نتیجه نهایی، دلخواه شما باشد.
• رژگونه را همیشه بین هایلایت و برنزر خود اضافه کنید تا یک گرادیان عالی ایجاد شود. این یک تصور غلط رایج است که باید رژگونه را مستقیما روی برنزر زد. به‌جای این کار، رژگونه را بالای برنزر بزنید، فید کنید و سپس هایلایتر را بالای رژگونه خود بزنید.

فایل مقاله

کانتور صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *