مراقبت از پوست

شقاق سینه علت و راه درمان آن

کرم رفع شقاق سینه

تا به حال چیزی در رابطه با شقاق سینه شنیده‌اید؟ شقاق نوک پستان، ترک‌های دردناک روی پوست نوک پستان هستند که عمدتاً در دوران بارداری و شیردهی شایع‌اند. اما گاهی برخی از ورزشکاران نیز به دلیل اصطکاک زیاد سینه‌شان، ممکن است دچار شقاق شوند. شقاق سطحی نوک پستان ممکن است در عرض چند ساعت تا یک روز بهبود یابد، در حالی که شقاق سینه (Fissure of nipple) عمیق‌تر ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. شقاق نوک پستان که به آن نوک سینه ترک خورده نیز می‌گویند، باعث التهاب، سوزش و درد در اطراف سینه‌ها می‎‌شود. محصولاتی مانند وازلین یا لانولین می‎توانند به خشکی یا ترک خوردگی نوک پستان کمک کنند. بنابراین بعد از هر بار شیردهی، اجازه دهید نوک پستان‌هایتان قبل از پوشیدن لباس خشک شوند و سپس آن‌ها را با یک محصول مراقبتی همچون وازلین چرب کنید. همچنین می‌توانید از دستگاه شیر دوش استفاده کنید تا فشار به نوک سینه‌ها وارد نشود و فرصتی برای ترمیم آن‌ها وجود داشته باشد. امروزه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبری همچون فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی حنارا، محصولات فوث‌العاده‌ای برای رفع شقاق سینه و ترمیم نوک پستان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این محصولات عبارتند از:

 

 

 

 

 

افرادی که شقاق نوک پستان را تجربه می‌کنند باید با احتیاط با این ترک خوردگی‌ها رفتار کنند، زیرا ممکن است این ناحیه به سرعت عفونی شود. برخی درمان‌های خانگی نیز می‌توانند در بسیاری از موارد تسکین دهنده باشند. اما در برخی مواقع، مراجعه به پزشک ضروری است.
پیشگیری از شقاق سینه قبل از وقوع بهترین راه برای جلوگیری از علائم و عوارض آن است. خوب است بدانید که امروز انواع کرم رفع شقاق سینه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های بهداشتی معتبر، همچون فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی حنارا موجود هستند و شما می‌توانید برای درمان ترک خوردگی سر سینه خود، از آن‌ها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شقاق سینه علت و راه درمان آن، پیشنهاد می‌کنیم که خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

علت و علائم بروز شقاق سینه

شقاق نوک پستان در بسیاری از افراد، به ویژه کسانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند، شایع است. بنابراین دانستن علت وقوع شقاق سینه و بهترین راه‌های جلوگیری از آن، ضروری به نظر می‌رسد. برخی کرم‌های ضد عفونی کننده ممکن است علاوه بر بهبود نوک سینه‌ها از عفونت نیز جلوگیری کنند. به طور کلی دلایل مختلفی برای ایجاد شقاق نوک پستان وجود دارد که آن‌ها عبارتند از:

 

 • بارداری و شیردهی

اگر زنی در شیردهی مشکل داشته باشد، ممکن است شقاق نوک پستان برای او ایجاد شود. همچنین تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند باعث پر شدن سینه‌ها شود. پری بیش از حد پستان‌ها می‌تواند پوست را کشیده و ناحیه هاله و نوک سینه را تحریک کند که در نهایت ممکن است منجر به ایجاد شقاق شود.
در حالی که شکاف‌های نوک پستان اغلب ترک‌های خشک هستند، ولی افزایش رطوبت بیش از حد سینه نیز ممکن است مسئول این شکاف‌ها باشد. این ممکن است به دلیل شیردهی طولانی مدت یا مرطوب بودن نوک سینه‌ها برای مدت طولانی پدید آید، یا به دلیل نشت، پدهای شیردهی مرطوب یا پماد زیاد باشد.

 

 • اصطکاک

اصطکاک بیش از حد نیز ممکن است ناحیه نوک سینه را تحریک کند. به عنوان مثال، دوندگان مسافت طولانی ممکن است دچار ساییدگی نوک سینه یا شقاق شوند. اصطکاک ناشی از پارچه یک پیراهن گشاد یا یک سوتین نامناسب می‌تواند بر روی پوست حساس نوک پستان سایش ایجاد کند شود و این ساییدگی، ترک و حتی خونریزی را در پی داشته باشد. شکاف‌های نوک پستان ناشی از اصطکاک ممکن است در موج سواران نیز به دلیل مالش تخته و آب دریا به نوک سینه‌ها در حین پارو زدن ایجاد شود.

 

 • واکنش آلرژیک

شقاق نوک پستان ممکن است به دلیل واکنش آلرژیک به تماس با پوست باشد. این آلرژی‌ها همچنین می‌توانند در اثر مواد شیمیایی یا عطرهای موجود در برخی محصولات شوینده زیر باشند:

 1. پودر لباس شویی
 2. نرم کننده پارچه
 3. شامپو یا نرم کننده
 4. صابون یا ژل
 5. لوسیون یا مرطوب کننده
 6. عطر

اگر پس از استفاده از محصول، سوزش و شقاق نوک پستان ایجاد شود، ممکن است پوست فرد به مواد شیمیایی یا عطرهای موجود در آن محصول حساس باشد. متخصصان پوست ممکن است بتوانند جایگزین‌هایی را برای جلوگیری از عود کردن این علائم توصیه کنند. بسته به علت، شقاق نوک سینه ممکن است روی یک یا هر دو نوک پستان ایجاد شود. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما علامت‌های اصلی آن، ترک خوردگی، پوست دردناک روی نوک پستان یا اطراف آن هستند.

 

کرم رفع شقاق سینهکرم رفع شقاق سینه

از کرم‌ها و پمادهای ملایم، بدون نسخه پزشک، می‌توانید برای رفع شقاق سینه‌ها استفاده کنید. استفاده از مقادیر کمی از لانولین، کرم خرفه، روغن نعناع رقیق شده یا اسانس منتول بر روی نوک پستان‌ها می‌تواند درد نوک پستان ناشی از شقاق را تسکین دهد و باعث بهبودی شود. توجه داشته باشید که اگر در دوران شیردهی هستید، هر گونه کرم یا لوسیون ضد عفونی کننده را باید قبل از شیر دادن به نوزاد، پاک کنید.
اگر مقدار کمی از شیر خود را نیز روی شقاق به وجود آمده بمالید، به مرور بهبود پیدا می‌کند زیرا شیر دارای خواص ضد باکتریایی است و می‌تواند شقاق نوک سینه را مرطوب کرده و به بهبود ترک‌ها کمک کند.
استفاده از انواع کرم رفع شقاق سینه نیز می‌تواند مؤثر باشد. ها این کرم‌ها و پمادها در حالی که اجازه می‌دهند نوک پستان‌ها در هوا خشک شوند، بلکه باعث بهبودی نیز می‌شوند و در عین حال از مرطوب شدن بیش از حد نوک سینه‌ها جلوگیری می‌کنند.

 

شقاق سینه در بارداری

شکاف‌های نوک سینه، ترک‌های دردناکی در نوک پستان هستند که می‌توانند در یک یا هر دو سینه ظاهر شوند. هر کسی می‌تواند به آن‌ها مبتلا شود، اما شقاق اغلب در اثر شیردهی ایجاد می‌شود. شقاق نوک پستان می‌تواند آنقدر دردناک شود که مانع از شیردهی‌تان گردد. خوشبختانه، چندین درمان خانگی برای آن وجود دارد و تغییر سبک زندگی می‌تواند علائم ناخوشایند این عارضه را کاهش داده و نوک پستان را التیام بخشد.
تغییراتی که برای بدن شما در دوران بارداری رخ می‌دهد و همچنین تکنیک‌های نادرست شیردهی معمولاً باعث ایجاد شقاق نوک سینه می‌شوند. اما علل اصلی شقاق سینه در بارداری عبارتند از:

 

 • سینه‌های حجیم شده در دوران بارداری

سینه‌های شما ممکن است در دوران بارداری بیش از حد از شیر پر شود. مایع اضافی می‌تواند باعث کشیده شدن بافت نوک پستان و در نهایت ترک خوردن آن شود.

 

 • تکنیک نادرست شیردهی

شقاق نوک پستان به این دلیل ظاهر می‌شود که کودک شما حین شیر دادن به شکل صحیح به سینه شما نمی‌چسبد. کودک شما ممکن است برای دریافت شیر کافی دچار مشکل شود و فشار بیشتری بر بافت حساس نوک پستان وارد کند، زیرا او سعی می‌کند شیر بخورد و همین فشارها و تلاش بیشتر، موجب ترک خوردن نوک سینه می‌شود.

 

 • استفاده نادرست از پمپ سینه

اگر تنظیمات مکش در پمپ سینه شما خیلی زیاد باشد یا اگر از سپر سینه استفاده می‌کنید، ممکن است دچار درد و شقاق نوک سینه شوید. به طور کلی اگر در دوره شیردهی هستید، به احتمال زیاد دچار شقاق نوک پستان خواهید شد، به خصوص اگر اولین باری باشد که تجربه شیردهی را دارید.

 

کرم رفع شقاق سینه

 

بهترین کرم و پماد برای درمان شقاق سینه

ناراحتی و حساسیت نوک سینه زمانی که فردی برای اولین بار بارداری را تجربه کرده یا شیردهی را شروع می‌کند، شایع است. با این حال، انجام اقدامات پیشگیرانه زیر می‌تواند به جلوگیری از ترک خوردن نوک پستان یا همان شقاق سینه، کمک کند:
اطمینان حاصل کنید که در زمان شیردهی، کودک به اندازه کافی به سینه شما چسبیده است. نوک سینه باید کاملاً در داخل دهان کودک باشد و بیشتر هاله سینه نیز در دهان او باشد. اگر مادری مطمئن نیست که نوزادش به خوبی با سینه او چفت می‌شود، باید در اسرع وقت با یک مشاور شیردهی مراجعه کند. درست است که روش‌هایی مثل درمان‌های خانگی، شستن سینه با آب گرم، مالیدن خود شیر به سر سینه‌ها و … می‌توانند در بر طرف نمودن شقاق سینه مؤثر باشند، ولی راهکار اساسی این است که از بهترین کرم و پماد برای درمان شقاق سینه خود استفاده کنید. برخی از بهترین انواع کرم رفع شقاق سینه که در فروشگاه‌های معتبری همچون فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی حنارا می‌توانید پیدا کنید، عبارتند از:

 

سخن آخر

فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی حنارا با افتخار به ارائه محصولات آرایشی و بهداشتی باکیفیت می‌پردازد و در این زمینه سابقه درخشانی دارد. انواع محصولات درمانی و کرم رفع شقاق سینه نیز در این فروشگاه وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را تهیه و مصرف نمایید. برای سفارش این محصولات با کیفیت فقط کافیست با شماره 09154060086 تماس بگیرید یا از طریق سایت و به شکل آنلاین، خرید اینترنتی خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *