درمانی-آموزشی

تاتو خط چشم و تمام آنچه لازم است درباره آن بدانیم.

خط چشم، بدون شک، یکی از هیجان انگیزترین و در عین حال سختترین مراحل میکاپ است و تاثیر بسیاری بر زیبایی و حالت چشم دارد. ولی از انجا که انتخاب الگوی مناسب، طراحی قرینه و رسم خطوط صاف و یکدست همیشه هم آسان نیست؛ به خصوص وقت‌هایی که عجله داریم یا به قدر کافی نمی‌توانیم تمرکز کنیم، اکثر خانمها با این مرحله مشکل دارند. در این شرایط، پیشنهاد داشتن خط چشم دائمی، شیک و زیبا می‌تواند وسوسه کننده باشد.تاتو خط چشم یک راه حل برای خانم هایی است که مایل هستند یک خط چشم همیشگی داشته باشند. در این روش از ابزارهای تخصصی برای همگام سازی رنگ و شکل مژه، با حالت چشمان شما انجام می شود. بنابراین نیازی نیست که در مورد تطابق مدل تاتو خط چشم با صورت خود نگران باشید. اما خط چشم دائم چیست و چه عوارضی دارد؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

تاتو خط چشم چیست؟


تاتو خط چشم که خط چشم دائم یا میکروپیگمنتیشن خط چشم نیز نامیده می شود، یک روش آرایش دائم برای خط چشم می باشد که می تواند عیب هایی همچون افتادگی چشم، افتادگی پلک، اثر زخم و … را برطرف سازد. مدل تاتو خط چشم پایین و بالا برای چشمهای ریز گزینه مناسبی می باشد و به درشت شدن این چشم ها کمک می کند. این نوع تتو ها در آرایشگاه ها و مراکز بهداشتی انجام می شود. خط چشم دائمی برای آراستن در کمترین زمان گزینه خوبی است.
اما باید در نظر داشت که با استفاده از این روش شما قدرت مانور کمتری برای تغییر خط چشم در آینده دارید. برای انجام این کار لازم است تا پوست و چشم شما فاقد هرگونه مواد آرایشی باشد. معمولا برای انجام تاتو خط مژه اطراف مژه را به خوبی استرلیزه می نمایند و به مدت ۳۰ دقیقه آن را بی حس می نمایند.

فرق تاتو خط چشم با تاتو های معمولی

اگرچه روند اجرا و نام تاتو خط چشم ممکن است گمراه کننده باشد، ولی تاتو خط چشم، تفاوت اساسی با انواع تاتوهای معمولی دارد. جالب است بدانید که دستگاه مورد استفاده، فرمول پیگمنت‌های جوهر و نحوه اجرای کار کاملا منطبق با پوست حساس پلک طراحی شده است. سایر تفاوت های تاتوخط چشم با تاتوهای معمولی عبارتند از:

• فشار سوزن دستگاه
در تاتو معمولی، سوزن‌های دستگاه به لایه‌های زیرین پوست می‌روند و رنگدانه‌ها را به صورت عمقی منتقل می‌کنند. به همین خاطر است که تاتوهای معمولی اغلب ماندگاری بسیار بالایی دارند و به راحتی از بین نمی‌روند.
اما فشار سوزن دستگاه تاتو هنگام اجرای خط چشم، به صورت کاملا سطحی تنظیم می‌شود. در‌واقع اجرای تاتو خط چشم، به شکلی است که پیگمنت رنگ فقط به لایه‌های نخست پوست پلک منتقل شود.


• جنس جوهر تاتو
جوهر به کار رفته در فرایند تاتو، نقش بسیار مهمی در نتیجه کار دارد؛ کیفیت پیگمنت، رنگ دهی، ماندگاری، عدم پخش تاتو و … همگی به کیفیت جوهر تاتو بستگی دارد. به همین خاطر است که جنس جوهر به کار رفته در تاتو خط چشم و تاتو معمولی کاملا با یکدیگر متفاوت است. درباره ماهیت جوهرهای تاتو خط چشم، می‌توان گفت که پایه فلزی کمتری دارند و ایمنی بیشتری فراهم می‌کنند.

• ماندگاری تاتو
تاتوهای معمولی، اغلب دائمی هستند و در طول سال‌ها از بین نمی‌روند و تنها ممکن است کمرنگ‌تر شوند. اما تاتو خط چشم، بعد از چند ماه تقریبا از بین می‌رود و چیزی از آن باقی نمی‌ماند. این امر، به خاطر جنس متفاوت رنگدانه و فشار کم سوزن تاتو هنگام اجرای کار است. تاتو خط چشم با توجه به برند جوهر، مهارت تکنسین و کیفیت کار اغلب بین 12 تا 18 ماه ماندگاری دارد.

انواع تاتو خط چشم دائم

تاتو خط چشم به روشهای مختلفی بسته به مدل خط چشم مدنظر شما انجام میشود که عبارتند از:

۱. تاتو بن مژه: خط چشم فوق العاده ظریف

این مدل یک تاتو بسیار ظریف است و می توان آن را به دو روش مختلف انجام داد. به عنوان یک خط باریک که از ناحیه مژه خارج نمی شود یا به عنوان یک نقطه در کنار هر مژه. این باعث می شود مژه های شما بلندتر و ضخیم تر به نظر برسند.

۲. تاتو خط چشم نازک

استفاده از خط چشمی نازک همچنان می تواند چشم های شما را باز کند، در حالی که ظاهری طبیعی تر دارد. این یک گزینه عالی برای کسانی است که خط چشم باریک می خواهند، با این گزینه که آن را بیشتر با آرایش تقویت کنند. این روش بهترین مدل تاتو خط چشم برای چشمهای ریز است.


۳. تاتو خط چشم متوسط : خط چشمی تقریبا پررنگ

این مدل تاتو با عرض متوسط برای زنانی که هر روز آرایش می کنند و ظاهری می خواهند که بدهی آنها را زیاد کند اما هنوز هم نسبتاً طبیعی است مناسب است.

۴. تاتو خط چشم پهن : خط چشمی فوق العاده پررنگ

تاتو پهن برای همه مناسب نیست. برای کسانی که روزانه از آرایش و خط چشم پهن غلیظ استفاده می کنند ، این یک تاتوی خط چشم پهن پررنگ به شما می دهد.

مراقبت های بعد از تتوی چشم:


با توجه به اینکه چشم یک عضو حساس در بدن است، پس از انجام تاتو، لازم است تا یک سری مراقبت های ویژه انجام دهید تا از عوارض آن جلوگیری شود:
• در صورتی که پلک شما پس از انجام تاتو دچار تورم شد، می توانید برای کاهش ورم از کمپرس سرد استفاده نمایید.
• بین ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام تتو وارد استخر و سونا نشوید زیرا ممکن است کلر موجود در آب موجب از بین رفتن خط چشم و زخم شدن مژه شود.
• برای بهبود جای زخم تاتو پیشنهاد می شود از ویتامین A به مدت ۱ هفته استفاده نمایید.
• تا خوب شدن اثر زخم، از مواد آرایشی بر روی خط چشم استفاده ننمایید.
• از خاراندن، دستکاری و … پلک تا زمان خوب شدن پلک جدا خودداری نمایید زیرا موجب عفونت می شود.

عوارض تاتو خط چشم

تاتو خط چشم اگر در محل‌های معتبر و توسط تکنسین ماهر و باتجربه اجرا شود، عارضه خاصی به دنبال ندارد. با این حال، شرایط سلامت عمومی بدن شما و اجرای مراقبت‌های بعد از تاتو نیز در این زمینه موثر است.
از شایع‌ترین عوارض ناشی از تاتو خط چشم، می‌توان موارد زیر را نام برد:

بروز عفونت

استفاده از تجهیزات نامناسب، عدم رعایت بهداشت توسط تکنسین و جدی نگرفتن مراقبت بعد از تاتو، می‌توانند زمینه ساز بروز عفونت‌های چشمی باشند. با این تفاسیر، بهتر است مطمئن شوید تکنسین از پک‌های یکبار مصرف و پلمپ شده برای اجرای تاتو استفاده کند.
همچنین، رعایت بهداشت حین کار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم استفاده مجدد از پنبه و دستمال استریل روی چشم و تعویض دستکش یکبار مصرف از جمله موارد بهداشتی مهم به شمار می‌روند.


واکنش آلرژیک

به وجود آمدن واکنش‌های آلرژیک در حین یا بعد از اجرای تاتو خط چشم، امری بسیار نادر است. با این حال، گزارش‌های جدی و غیر قابل انکاری در این زمینه وجود دارد. تورم پلک، التهاب و قرمزی، ریزش مژه و … از جمله علائم آلرژیک بعد از تاتو خط چشم هستند.
برای جلوگیری از چنین عارضه‌ای توصیه می‌شود پیش از اجرای تاتو خط چشم، تست پچ انجام دهید و از عدم حساسیت پوستی خود نسبت به جوهر خط چشم اطمینان حاصل نمایید. برای این کار، می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. همچنین واحد مشاوره و بهداشت برخی از مراکز معتبر تاتو، به صورت پیش فرض قبل از اجرای کار تست پچ انجام می‌دهند.

بهبود جای زخم

برخی از افراد، روند بهبود زخم کندتری نسبت به حالت معمولی دارند که اغلب در اثر بیماری زمینه‌ای و مصرف برخی از داروها رخ می‌دهد. این امر، در اجرای تاتو خط چشم ممکن است دردسرساز باشد. اگر شرایط مشابهی دارید، توصیه می‌شود در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید و درباره انجام تاتو خط چشم مشاوره بگیرید.

روش های پاک کردن تاتو خط چشم

اگر جزو کسانی هستید که به هر دلیلی از تاتو خط چشم خود راضی نیستید با آگاهی از روش‌های پاک کردن تاتو خط چشم مانند اسکین ساز، لیزر یا اسید میوه می‌توانید با انتخاب بهترین روش از شر تاتو خود خلاص شوید.

1. پاک کردن با روش اسید میوه

اسید میوه نام محلولی است که از آن برای محو تاتو استفاده می‌کنند. این روش یکی از روش‌های قدیمی است که دارای عوارض زیادی مانند عفونت‌های پوستی، جای زخم عمیق و در بعضی موارد رده‌های قرمز در منطقه پاک شده تاتو است. این روش به طور مشخص راجع به چشم و لب دارای عوارض جبران ناپذیری است. برای پاک کردن تاتو خط چشم این گزینه‌ زیاد پیشنهاد نمی‌شود، زیرا احتمال ایجاد گوشت اضافی و ورم با محلول زیاد است. ولی برای تاتو‌های چند رنگ گزینه‌ی خوبی است.

۲. پاک کردن تاتو خط چشم با اسکین ساز

در این روش از قلم میکروپیگمنتیشن کمک می‌گیرند تا روی پوست لایه‌هایی به عمق سه دهم میلی متر ایجاد کنند. بعد محلولی که از قبل ساخته شده به مناطقی از بدن که قصد پاک کردن تاتو را دارید، تزریق می‌شود. محلولی که تازه وارد شده جوهر را به درون خود می‌کشد و یا به اصطلاح آن‌ها را می‌خورد. این کار باعث می‌شود که دیواره‌های تاتو سست شود. وقتی این دیواره‌ها که تا به حال از جوهر‌ها محافظت می‌کردند از بین می‌روند و بدن جوهر را به عنوان جسم خارجی تشخیص می‌دهد آن را از بدن پس می‌زند. بعد از آن روی پوست می‌ماند و پس از گذشت ۳ الی ۴ روز خشک و از پوست به راحتی جدا می‌شود. بعد از گذشت دو ماه پشت چشم که تاتوی آن پاک شده به طور کامل خوب می‌شود و حتی می‌توان این ناحیه از بدن را مجدد تاتو کرد.

۳. پاک کردن با لیزر

نحوه عملکرد لیزر برای پاک کردن تاتو خط چشم به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر و آن‌ها را به ذرات ریز تبدیل می‌کند. این ذرات توسط سلول‌های لاشه‌خوار برداشته شده و کم‌کم دفع می‌شوند؛ بنابراین عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول‌های ایمنی خود تاتو انجام می‌دهند. در واقع رنگ‌های ریز شده را ریزه‌خواری کرده و از بین می‌برند. لیزر برای از بین بردن تاتو فقط در ناحیه‌های ابرو، چشم و لب توصیه می‌شود. حتما باید توسط دکتر متخصص و مجرب انجام شود که عوارض ناشی از این روش به حداقل برسد.

۴. پاک کردن با روش ارگانیک

این روش از جدیدترین متد‌های پاک کردن تاتو محسوب می‌شود. نحوه کار در این روش به این صورت است که مواد ریمو با ماساژ وارد پوست شده و پس از ۲۰ ثانیه با استفاده از دستگاه میکروپیگمنتیشن رنگ موجود در پوست به سطح پوست آمده و بصورت کاملا واضح خروجی رنگ دیده می‌شود. مراقبت‌های بعد از این روش بسیار مهم و حائز اهمیت است و شخص مراجعه کننده باید از کرم‌های ترمیم کننده برای مراقبت استفاده کند. جای زخم بین ۴ تا ۷ هفته از بین می‌رود. البته پروسه زمانی به مراقبت‌های خود فرد نیز بستگی دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بعد از اجرای تاتو خط چشم، ایجاد عوارضی مانند التهاب و قرمزی در ناحیه پلک یا چشم، امری کاملا طبیعی است. به هرحال، پلک شما حداقل برای 1 تا 2 ساعت فشار زیادی را تحمل کرده و طبیعی است که دچار واکنش شود. اگر این عوارض بعد از 3 تا 4 روز بعد از تاتو تسکین نیافتند، بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جایگزین تاتو خط چشم:

اگر طرفدار تاتو خط چشم نیستید و یا با خواندن این مقاله و اگاهی از عوارض و مشکلات حتمالی این روش از انجام آن منصرف شده اید به شما پیشنهاد میشود با خرید لوازم آرایشی اصل و مناسب به صورت روزانه چشمهای خود آرایش کنید. برای انتخاب لوازم ارایش چشم وقت بگذارید و درباره آن ها تحقیق کنید. میتوانید در اینجا درباره راهنمای انتخاب یک ریمل مناسب بیشتر بدانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *