درمانی-آموزشی

آیا دستگاه لاک خشک کن باعث سرطان پوست میشود؟

این روزها خبر بسیار مهمی از طرف محققان دانشگاه کالیفرنیا در مورد خطرناک بودن دستگاههای اشعه UV که در سالنهای زیبایی برای انواع لاکهای ژلیش استفاده میشوند خبر داده است. به گفته محققان دانشگاه این دستگاه و اشعه ان باعث ایجاد جهش در DNA شده که به سرطان پوست ختم میشود.
ژل مانیکور به دلایلی به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است. برای بسیاری از افراد، لاک ناخن معمولی بعد از یک روز ظاهر زیبای اولیه را ندارد بنابراین به نظر این افراد مانیکور سنتی اغلب ارزش وقت، هزینه یا تلاش را ندارد.
اگر شما هم جزو کسانی هستید که ناخنهایتان ژل لاک دارد یا به طور مداوم کاشت ناخن یا ایملنت ناخن و.. دارید با ما همره باشید تا در مورد این اشعه بیشتر بخوانیم و اینکه وافعا تا چه اندازه میتوند این دستگاه برای سلامتی ما مضر باشد.


انواع اشعه ماورا بنفش

قبل از هرچی باید با انواع اشعه UV بیشتر اشنا شویم. اشعه UV انواع مختلفی دارد که همه آنها خطرناک نیستند.

سه نوع اشعه ماوراء بنفش وجود دارد که عبارتند از:

• UVC
UV-C توسط لایه ازن جذب می شود و هیچ گونه تهدیدی ندارد. UVC به پوست ما نمی رسد. چرا که جو زمین، اشعه UVC را قبل از رسیدن به سطح ، جذب می کند.
• UVB
این اشعه عامل اصلی آفتاب سوختگی هستند. آنها به لایه های بیرونی پوست آسیب می رسانند و نقش کلیدی در رشد سرطان پوست دارند. اما در دوزهای پایین، هم می تواند باعث آسیب شود. قرار گرفتن بیش از حد در برابر این اشعه می تواند منجر به فتوکراتیت شود.
• UVA
این اشعه به پرتوهای نور مرئی نزدیکتر است و می تواند به راحتی از قرنیه عبور کرده و به عدسی برسد. تماس بیش از حد با این اشعه، با خطر ایجاد آب مروارید مرتبط است.. در حقیقت این نوع از اشعه، عمیق تر از اشعه های UVB وارد پوست می شوند. اینها نقش مهمی در پیری و چین و چروک پوست دارند. به علاوه ، آنها به رشد سرطان پوست کمک می کنند.


مضرات اشعه یو وی برای پوست چیست ؟

اشعه ی یو وی (UV) یا ماورا بنفش، چه از خورشید به پوست برخورد کند چه از طریق لامپ های مصنوعی، مثل دستگاه برنزه کننده، باعث سوختن می شود. این آفتاب سوختگی درجه های مختلفی دارد. اما مضرات اشعه UV برای پوست، به سوختگی سطح پوست، ختم نمی شود. از دیگر مضرات اشعه یو وی برای پوست می توان به پیری زودرس، چین و چروک، لکه های پوستی قهوه ای رنگ و سرطن پوست اشاره کرد.

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست به معنی رشد غیر طبیعی سلولهای پوستی است که مهمترین عامل ایجاد آن قرار گرفتن پوست در معرض نور مستقیم خورشید و اشعه های UVA و UVB می باشد. البته نور خورشید تنها عامل ایجاد سرطان نیست و سرطان پوست تنها در قسمتهایی که در معرض نور خورشید است ایجاد نمی شود. تا کنون انواع متفاوت از سرطان پوست یافت شده که کارسینیوم سلول بازال، کارسینیوم سلول سنگ فرشی و ملانوم از شایع ترین مدل های سرطان پوست می باشند و هر یک علائم متفاوتی بر روی پوست ظاهر می سازند.


چگونه پرتوهای فرابنفش باعث سرطان پوست می‌شوند؟

سرطان پوست در اثر جهش هایی که در اثر عوامل مختلف در DNA سلولهای پوستی ایجاد می شود، رخ میدهد. این جهش ها باعث از کنترل خارج شدن تولید سلولهای پوست شده و توده ای از سلول های سرطانی را تشکیل می دهند. سرطان پوست و جهشهای سلول پوست از لایه اپیدرم (لایه بیرونی) آغاز می شود. وقتی پوست در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گرد برای محافظت از خود در برابر اشعه های فرابنفش UVA و UVB از خود ملانین بیشتری (لک) تولید می کند تا از لایه های عمیق پوست شما محافظت کند. این کار علاوه بر ایجاد لکهای ناشی از آفتاب و آفتاب سوختگی به مرور زمینه های سرطان پوست را میسازند.


عوامل ایجاد سرطان پوست و آسیب به DNA

– قرار گرفتن در معرض اشعه های UV به وسیله نور خورشید و تختهای سولاریوم و برنزه کننده ودستگاههای خشک کننده لاک
– قرار گرفتن در معرض مواد سمی مثل آرسنیک
– داشتن بیماری های اختلال سیستم ایمنی.

آیا دستگاه UV خشک کن ناخن سرطان زا است؟


در حالی که خطرات اشعه ماوراء بنفش – به ویژه در برنزه کردن – به خوبی شناخته شده است، دانشمندان پیش از این تحقیق نکرده بودند که چگونه نورهای فرابنفش مورد استفاده برای ژل مانیکور نیز ممکن است بر پوست انسان تاثیر بگذارد.
گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو پس از خواندن مقاله‌ای در مورد یک شرکت‌کننده مسابقه زیبایی که به نوعی نادر از سرطان پوست تشخیص داده شده بود، تصمیم گرفتند این دستگاه‌ها را مورد مطالعه قرار دهند.
محققان با استفاده از ترکیب‌های مختلف سلول‌های انسان و موش دریافتند که یک جلسه ۲۰ دقیقه‌ای با خشک‌کن لاک ناخن با اشعه ماوراء بنفش منجر به مرگ ۳۰ درصد از سلول‌های یک ظرف پتری شد. در سه جلسه ۲۰ دقیقه‌ای متوالی، ۶۵ تا ۷۰ درصد از سلول‌های در معرض آن از بین رفتند. در میان سلول‌های باقی‌مانده، محققان شواهدی از آسیب میتوکندری و DNA، علاوه بر جهش‌هایی که در بیماران سرطان پوست دیده شده است، مشاهده کردند.
محققان هشدار دادند که نتایج تجربی ما و شواهد قبلی نشان می‌دهد که تشعشعات ساطع شده از خشک‌کن‌های لاک ناخن UV ممکن است باعث سرطان دست شوند و خشک‌کن‌های ناخن UV، مشابه تخت‌های برنزه کننده خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.
آنان هشدار دادند، قبل از اینکه بتوانند به‌طور قطعی بگویند استفاده از دستگاه‌های خشک‌کننده اشعه ماوراء بنفش منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود، به یک مطالعه اپیدمیولوژیک طولانی‌تر نیاز است.
آنان افزودند: «احتمالاً تکمیل چنین مطالعاتی حداقل یک دهه طول می کشد و متعاقباً نتایج آن اطلاع رسانی می‌شود».

محققان دریافتند که بر اساس محاسبه مقدار مورد نیاز برای اشعه ی تابش UV-A برای آسیب رساندن به دی ان ای، به طور متوسط 11 مورد از این دستگاه ها برای ارائه به اندازه کافی UV-A برای افزایش خطر ابتلا به سرطان استفاده می شود.
آنها تخمین زده اند که دست ها در حدود هشت دقیقه در هر مانیکور در دستگاه قرار می گیرند و در معرض خطر قرار گرفتن در معرض از 8 دقیقه تا 208 دقیقه بسته به دستگاه است.

چطور از سرطان پوست در اثر لامپ های خشک کننده ناخن جلوگیری کنیم؟

پیشگیری بهتر از درمان. همه ما با این شعار آشنایی داریم. با اینکه هنوز تحقیقات دانشمندان در رابطه با این موضوع کامل نشده است اما اگر احتمال کمی هم وجود داشته باشد که استفاده از این دستگاه باعث ایجاد جهش ژنتیکی و سرطان پوست میشود بهتر است که رهکارهای مقابله با آنرا بدانیم.

استفاده از ضد آفتاب

اگر شم هم جزو افرادی هستید که از ضد آفتاب ها تنها برای پوست صورت استفاده میکننده باید بدانید که تمام نقاط پوست شما که در معرض اشعه مضر UV قرار میگیرد نیاز به ضد آفتاب دارد. ضدافتابهای با ایجاد سد محافظتی بالا از نفوذ اشعه UV به داخل بدن جلوگیری میکنند. بنابراین حتما قبل از رفتن به سالن زیبایی و قرار دادن دستهایتان داخل دستگاه از ضد افتاب بر روی پوست دست استفاده کنید. توصیه میشود که از ضد آفتابهای بی رنگ استفاده کنید.
ضد آفتاب فیوژن واتر ژنوبایوتیک میتواند یک انتخب مناسب برای این منظور باشد. شما میتوانید این ضد آفتب را از فروشگاه آرایشی بهداشتی حنارا تهیه فرمایید.

ضد آفتاب فیوژن واتر- ژنوبایوتیک
استفاده از دستکش محافظ

با استفاده از دستکش های مخصوص که تنها قسمت ناخن از ان بیرون باشد میتوانید از دستان خود در برابر اشعه UV محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *