درمانی-آموزشی

بهترین روتین پوستی روزانه

lazy - بهترین روتین پوستی روزانه

هدف از داشتن روتین مراقبت از پوست در طول محافظت از پوست در برابر آفتاب و آلودگی محیطی و آبرسانی به پوست است، و روال شبانه شما باید روی درمان و ارائه مواد مغذی به پوست تمرکز کند. به عبارت دیگر، مراقبت از پوست در طول روز شامل محافظت و نگهداری از آن است، درحالی‌که مراقبت از پوست در شب با هدف رسیدگی به مشکلات پوستی قبل از شروع فرآیند بازسازی پوست در خواب انجام می‌شود.
در این مقاله شما را با بهترین روتینی که برای مراقبت از پوستتان می توانید داشته باشید، آشنا می کنیم.

dvvd 300x197 - بهترین روتین پوستی روزانه
روتین پوستی روزانه چیست؟

روتین پوستی سلسله مراقبتهای مداوم از پوست است البته با توجه به نوع پوست ونیازهای پوستی افراد میتواند متفاوت باشد. اینکه شما از چه محصولی و به چه نحوی در روتین پوستی خود استفاده می‌کنید، بسیار اهمیت دارد. عدم توجه به ترتیب مصرف محصولات مراقبت از پوست یا انتخاب محصولاتی با فرمولاسیون نامتناسب با نوع پوست نه ‌تنها می‌تواند اثربخشی آن‌ها را کاملاً از بین ببرد بلکه در مواردی می‌تواند به ‌شدت به پوست شما آسیب برساند.

مراحل روتین پوستی روزانه:

روتین‌های پوستی معمولاً صبح‌ها در مورد پیشگیری و محافظت از پوست تمرکز دارد و شامل مراحل زیر است:

1- پاک‌کننده

همیشه قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست ، ابتدا آرایش خود را پاک کرده و صورت خود را بشویید. برای اینکه ترکیبات به ‌درستی جذب شوند، پوست شما باید تمیز و کاملاً عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد. در مجموعه پاک‌کننده‌های صورت، میسلار واتر نیز در صورتی که به طور علمی فرموله شده باشد، محصول مناسبی برای پاکسازی منافذ پوست از آلودگی‌ها و تنظیم pH پوست است. به صورت کلی دو نوع پاک کننده داریم:

facewash 300x199 - بهترین روتین پوستی روزانه
پاک کننده مبتنی بر روغن

پاک‌کننده‌ه و شوینده ها به دو صورت پایه آب و روغنی هستند. دومی برای حل کردن روغن‌های تولیدشده توسط پوست شما در نظر گرفته‌شده است. از آن برای از بین ‌بردن کثیفی و بقایایی که در طول شب ایجادشده استفاده می‌شود.

پاک‌کننده مبتنی بر آب

این پاک‌کننده‌ها در درجه اول حاوی سورفکتانت‌ها هستند که به آب اجازه می‌دهند کثیفی و عرق را بشویید. آن‌ها همچنین می‌توانند روغن‌های جمع‌آوری‌شده توسط یک پاک‌کننده مبتنی بر روغن را حذف کنند.

2- تونر

تونرها برای بازسازی پوست از طریق آب‌رسانی و حذف سلول‌های مرده و کثیفی‌های باقی‌مانده پس از پاک‌سازی طراحی‌شده‌اند. تونر یک محصول مبتنی بر الکل است که برای از بین ‌بردن چربی اضافی استفاده می‌شود.

بهترین نوع تونر:

یک تونر صورت حاوی ویتامین C و ترکیبات طبیعی همراه با بتا هیدروکسی اسیدها مانند اسید سالیسیلیک یا آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک میتواند برای پوست شما مفید باشد. این ترکیبات به مرور زمان باعث برطرف شدن انسداد منافذ پوست، جلوگیری از بروز آکنه‌ و رفع جوش‌های سرسیاه می‌شوند.
اگر پوست خشکی دارید، تونرهای حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها را امتحان کنید و اگر پوست چربی دارید، تونرهای حاوی بتا هیدروکسی اسیدها گزینه ایده‌آلی برای پوست شما هستند.
آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)، اسیدهای محلول در آب هستند که از میوه‌های قندی به دست می‌آیند. AHA ها سطح پوست شما را لایه‌برداری کرده و کمک می‌کنند پوست جدید با رنگی یکنواخت‌تر جایگزین آن شود. در مقابل، بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)، اسیدهای محلول در چربی هستند و می‌توانند نسبت به AHA ها، به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کرده و سلول‌های مرده و چربی اضافی را خارج و پاکسازی کنند.

3- سرم های پوستی

serum 300x199 - بهترین روتین پوستی روزانه
سرم‌‌های پوستی در واقع محصولاتی سرشار از مواد مغذی، ترکیبات آب‌رسان و آنتی‌اکسیدان‌ها با غلظت بالا هستند که به محض استفاده، سلامت پوست را تقویت می‌کنند. سرم‌ها حاوی غلظت بالایی از مواد خاص هستند. یک سرم مبتنی بر آنتی‌اکسیدان از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ویتامین‌های C و E آنتی‌اکسیدان‌های رایجی هستند که برای بهبود بافت و استحکام استفاده می‌شوند. چای سبز، رسوراترول و کافئین از دیگر مواردی است که باید به آن‌ها توجه کنید.

4- کرم دور چشم

پوست اطراف چشم نازک‌تر و حساس‌تر است. همچنین مستعد علائم پیری ازجمله خطوط ریز، پف‌کردگی، تیرگی و گودی چشم است. یک کرم دور چشم خوب می‌تواند این ناحیه را روشن، صاف و محکم کند، اما این مشکلات را به‌طور کامل برطرف نمی‌کند.
یک اصل مهم در انجام روتین پوستی این است که ترتیب استفاده از محصولات پوستی باید از سبکترین محصول به سمت سنگینترین محصول باشد. در مقایسه با مرطوب‌کننده‌‌ها، کرم‌های دور چشم سبک‌تر و رقیق‌تر هستند. بنابراین می‌بایست آن‌ها را قبل از مصرف روغن‌ها و انواع کرم‌ها استفاده کنید.
گرچه به نظر می‌رسد کرم‌های دور چشم دارای اثرات ضد پیری بوده و جزو محصولات مهم در روتین مراقبت از پوست محسوب می‌‌شوند اما مصرف آن‌ها برای تمام افراد ضروری نیست. مطمئن باشید تا زمانی که از مرطوب‌کننده و ضد آفتاب به ‌درستی استفاده می‌کنید، ناحیه اطراف چشم شما مراقبت کافی را دریافت می‌کند.

5-درمان لک های پوستی

بهترین زمان ستفاده از محصولات ویژه درمان لکه‌های پوستی در هنگام شب استفاده کنید زیرا در طول شب بدن شما بیشترین تلاش را برای ترمیم انجام می‌دهد.
البته اگر در حال حاضر از تونر ضد آکنه استفاده می‌‌کنید و یا قصد دارید از رتینول برای لایه برداری پوست خود استفاده کنید، بهتر است به ‌جای شب، در هنگام صبح از محصولات ضد لک استفاده کنید تا پوست خود را به یک‌باره تحریک نکنید.
حتماً قبل از مرطوب‌کننده از محصولات ضد لک استفاده کنید تا محصول بتواند بدون نیاز به عبور از سد دیگری به پوست نفوذ کرده و نتایج مثبتی از خود بر جای بگذارد.

کرم ضد لک روز و شب ژنوبایوتیک

ضد لک روز و شب ژنوبایوتیک حنارا 300x300 - بهترین روتین پوستی روزانه
کرم ضد لک روز و شب ژنوبایوتیک، به صورت دو کرم تخصصی روز و شب طراحی شده است که مکمل یکدیگر بوده و برای درمان انواع لک، تاثیر بسزایی دارند. آربوتین و کوجیک اسید موجود در این کرم از فعالیت آنزیم تیروزیناز و تولید ملانین در پوست جلوگیری کرده و پوست را عاری از لک می‌کند. انواع لایه بردارها با قدرت ملایم تا قوی در این محصولات استفاده شده است تا ناحیه لک را از سلول های مرده و لک به جا مانده بر روی پوست، پاکسازی کنند. نیاسینامید موجود در این محصول مانع از انتقال ملانین به سطح پوست و روشن شدن آن می شود. دیگر ترکیب موجود در این محصول، ویتامین C است که در کنار عملکرد روشن کنندگی، دارای قدرت آنتی اکسیدانی بوده و به همین دلیل از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کند، همچنین مانع از بروز لک می‌شود.

6- مرطوب‌کننده

هر نوع پوستی که داشته باشید (نرمال، چرب، مستعد آکنه یا خشک)؛ شما همیشه باید دو بار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب‌کننده تنها محصولی است که باعث می‌شود سد محافظتی پوست که مسئول زیبایی و طراوت چهره شماست، سالم بماند. همچنین مرطوب‌کننده نه ‌تنها پوست را آب‌رسانی می‌کند بلکه با به دام انداختن سایر محصولات مراقبتی، به جذب و اثربخشی بهتر آن‌ها نیز کمک می‌کند.یک مرطوب‌کننده می‌تواند پوست خشک را تسکین و نرم می‌کند. کرم‌های ضخیم‌تر روی پوست‌های معمولی یا مختلط بهتر عمل می‌کنند. کرم‌های مایع و ژل‌ها برای پوست‌های چرب‌تر توصیه می‌شوند. ترکیبات مؤثر برای رطوبت رسانی به پوست شامل گلیسیرین، سر امیدها، آنتی‌اکسیدان‌ها و پپتیدها هستند.

7- روغن صورت

روغن‌های صورت مسدودکننده (Occlusive) هستند؛ به این معنی که آن‌ها تمام محصولات مراقبتی و مرطوب‌کننده‌ای را که شما روی صورت خود استفاده کرده‌اید، به دام می‌اندازند تا از تبخیر سریع آن‌ها جلوگیری کنند. روغن‌ها به ‌خودی ‌خود پوست شما را مرطوب نمی‌کنند اما وقتی که آن‌ها را بر روی سایر محصولات مراقبتی استفاده می‌کنید، باعث افزایش اثربخشی روتین مراقبتی شما شده و در عین حال پوست را نرم و لطیف می‌کنند.

نحوه استفاده از روغن‌ها چگونه است؟

همیشه و همیشه روغن صورت را در آخر استفاده کنید. روغن‌ها به راحتی می‌توانند به مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌ها و سایر درمان‌های پوستی نفوذ کنند اما هیچ محصولی نمی‌تواند به روغن نفوذ کند. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود که این محصول پس از سایر محصولات استفاده شود.

چه کسانی می‌توانند از روغن صورت استفاده کنند؟

فکر نکنید که روغن فقط مخصوص پوست‌های خشک است. برخی روغن‌ها مانند روغن میوه گل رز (Rosehip Oil) و روغن جوجوبا می‌‌توانند چربی اضافی پوست‌های مستعد آکنه را کاهش دهند. برای تسکین پوست‌های حساس و تحریک‌‌شده هم می‌توانید از روغن‌های مارولا و آلوورا استفاده کنید.

روغن رطوبت رسان صورت و گردن ژنو

روغن رطوبت رسان صورت و گردن ژنوبایوتیک دارای ماده موثره CBD یا روغن کانابیس می باشد که آنتی اکسیدانی بسیار قوی برای پوست است. روغن کانابیس دارای خاصیت رطوبت رسانی قوی بوده و به دلیل داشتن ترکیبات فیتواسترولی، باعث بهبود سدهای دفاعی پوست و پیشگیری از بروز چین و چروک های پوستی می شود. همچنین اسیدهای چرب موجود در روغن کانابیس باعث مهار آکنه در پوست می شود. علاوه بر اینها روغن کانابیس ریلکس کننده قوی عضلات صورت و گردن است و آرامش بسیار دلچسبی پس از استفاده به پوست شما میدهد. روغن آرنیکا ضد التهاب بسیار قوی است و باعث تسکین و رفع حساسیت های پوستی می شود. روغن بادام زمینی کوهی از تخریب DNA در پوست جلوگیری می کند و همین امر سبب جلوگیری از تخریب سلول های پوستی می شود. این محصول با بافتی بسیار سبک، حس چرب بودن به پوست شما نمیدهد و حس دل پذیری پس از مصرف برای شما به ارمغان می آورد.

رطوبت رسان صورت و گردن 300x300 - بهترین روتین پوستی روزانه

10: ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب آخرین مرحله حیاتی در روتین مراقبت از پوست صبحگاهی شماست. نه‌تنها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد، بلکه می‌تواند با مسدود کردن نور مضر UV، علائم پیری را نیز کاهش دهد. اساساً ضد آفتاب ترکیبی به پوست شما اضافه نمی‌کند بلکه از پوست شما محافظت می‌کند و تنها زمانی که در خارجی‌ترین لایه پوست شما باشد، می‌تواند به طور مؤثر از آن محافظت کند.
حداقل SPF (فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید) لازم برای محافظت از پوست صورت، SPF 30 در یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده (محافظت هم در برابر پرتوهای UVA هم UVB) است. در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب، دیر یا زود ممکن است با عوارضی مانند پیری زودرس، بدتر شدن جای جوش و لک و سرطان پوست درگیر شوید.

ضد آفتاب فیوژن واتر- ژنوبایوتیک

1658557420 2 300x300 - بهترین روتین پوستی روزانه
ضد آفتاب فیوژن واتر-ژنوبایوتیک بر پایه آب بوده است و دارای بافتی بسیار سبک می باشد که به سرعت جذب پوست می شود و در برابر تعریق مقاوم است. فیلتر های قوی UV استفاده شده در این محصول از وارد شدن آسیب به ساختار DNA پوست شما و بروز آفتاب سوختگی به هنگام انواع ورزش های آبی و پیاده روی جلوگیری میکند و از پوست شما به بهترین شکل محافظت خواهد کرد. ویتامین E موجود در این محصول خنثی کننده رادیکال های آزاد می باشد و منجر به رفع تیرگی و کدری پوست شما می شود.

تمام محصولات فوق را میتوانید از فروشگاه آرایشی و بهداشتی حنارا با بهترین قیمت و اطمینان از اصالت کالا تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *