درمانی-آموزشی

درباره هیالورونیک اسید طلایی چه میدانیم؟

اثر هیالورونیک اسید Hyaluronic Acid بر جوان سازی و شادابی پوست

اسید هیالورونیک مولکولی است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و به اتصال آب به کلاژن کمک می‌ کند. تقریبا 50% هیالورونیک اسید موجود در بدن در پوست یافت می گردد . این مولکول آب را در کلاژن پوست به دام می ‌اندازد، به همین دلیل پوست صاف تر، درخشان تر و هیدراته به نظر می رسد. با افزایش سن، کلاژن و اسید هیالورونیک را به طور طبیعی از دست می دهیم. بنابراین پوست راحت تر و سریع تر کم آب می شود. همچنین، آب و هوای خشک، روشن بودن بخاری ‌ها در طول زمستان، مصرف برخی محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ضد چروک روز و کرم ضد چروک شب می ‌توانند باعث بروز شکستگی‌ های کوچک در سد محافظتی پوست شوند و خروج آب شوند. به همین دلیل است که داشتن یک روتین مراقبت از پوست متشکل از محصولات مرطوب کننده می تواند بسیار مفید باشد.

امروزه دانشمندان می‌توانند این ماده را به کمک باکتری‌ها در محیط آزمایشگاهی تولید کنند که در تولید مواد آرایشی بهداشتی مراقبت از پوست نقش موثری دارد. نزدیک به نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست وجود دارد؛ به گونه‌ای که ترکیب اصلی ساختار پوست محسوب می‌شود و به پوست ما ظاهری پُر و شاداب می‌دهد.

hyaluronic acid 300x188 - درباره هیالورونیک اسید طلایی چه میدانیم؟

اثر هیالورونیک اسید Hyaluronic Acid بر جوان سازی و شادابی پوست:

از جمله فواید این ماده ارزشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ضد پیری، جوانسازی و درخشش پوست
مرطوب‌کننده، آبرسانی و ترمیم بافت پوست
ترمیم‌کننده زخم
ضد چین ‌و چروک
ترمیم‌کننده اگزما
برطرف‌کننده قرمزی پوست صورت
افزایش‌دهنده خاصیت کشسانی پوست
کاهش و بهبود چین و چروک‌ پوست
ایجاد پوستی نرم و لطیف

در ادامه خواهیم دید که چگونه می‌توانید این ماده شگفت‌انگیز را به روتین پوستی خود اضافه کنید و زیبایی و سلامت را برای پوست‌تان به ارمغان بیاورید.

facial care 300x200 - درباره هیالورونیک اسید طلایی چه میدانیم؟

آبرسانی پوست

هر زمان که درباره پوست شاداب صحبت می‌کنیم، منظور ما پوستی حاوی آب فراوان است. آبرسانی از راه نوشیدن آب کافی هم ممکن است، اما حفظ این آب در لایه‌های پوستی اهمیت ویژه‌ای دارد. شاید شما هم عبارت اتلاف آب ترنس اپیدرمال یا به‌ اختصار TEWL را شنیده باشید. این عبارت در واقع یک اصطلاح تخصصی است که مقدار آب تبخیرشده از سطح پوست را بیان می‌کند.
هنگامی ‌که محصولی از هدررفت آب از سطح پوست جلوگیری می‌کند، به این معناست که این محصول از طریق مهار تبخیر آب از سطح پوست، آن را هیدراته نگه می‌دارد. هیالورونیک اسید نیز از طریق چنین مکانیسمی باعث کاهش سرعت تبخیر آب از پوست و حفظ شادابی آن می‌شود.

ترمیم زخم

چندین مطالعه علمی نشان داده‌اند که این ماده علاوه بر خاصیت آبرسانی مؤثر، از قابلیت ترمیم زخم نیز برخوردار است. هیالورونیک‌اسید، پوست را مرطوب نگه داشته و به روند بازسازی بافت دخیل در بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. نتایج یک مطالعه انجام‌شده در سال 2016 نشان می‌دهد که استفاده از این ماده روی زخم سبب تسکین التهاب شده و روند ترمیم بافت را نیز تنظیم می‌کند.

لطافت و صافی پوست

هنگامی که فرد -به‌ویژه با بالا رفتن سن- متوجه تغییراتی در پوست خود می‌شود، نه تنها از جنبه زیبایی، بلکه از نظر روانی و اجتماعی نیز ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شود. مطالعه‌ای در این زمینه حاکی از آن است که هیالورونیک اسید می‌‌تواند باعث کاهش زبری پوست شده و قابلیت کشسانی آن را افزایش دهد.

اثرات ضد پیری

همان‌طور که اشاره شد، نزدیک به نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست یافت می‌شود و بنابراین کاهش این مقدار به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش، می‌تواند سبب بروز چین‌ و چروک‌های پوستی شود. این ماده به میزان قابل‌‌توجهی عمق چین ‌و چروک‌ها را کاهش داده، باعث افزایش قوام و کشسانی پوست می‌شود.  در یک مطالعه علمی که در سال 2014 انجام شد، از خانم‌های شرکت‌کننده خواستند که از هیالورونیک اسید به طور مرتب دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده کنند.  بر اساس نتایج این مطالعه، عمق چین ‌و چروک‌های پوستی افرادی که از اسید هیالورونیک استفاده کرده بودند، تا 40 درصد کاهش یافته و قوام و کشسانی پوست آن‌ها نیز تا 55 درصد بیشتر شده بود.

hanaara 300x260 - درباره هیالورونیک اسید طلایی چه میدانیم؟

کاهش درماتیت و التهاب پوست

هیالورونیک اسید می‌تواند به بهبود علائم اگزمای خفیف تا متوسط کمک کند. بر اساس نتایج مطالعه‌ای در سال 2011، برای بهبود علائم اگزما، مصرف هیالورونیک اسید به صورت فوم بسیار خوشایندتر و مؤثرتر از کرم‌های امولسیونی حاوی سرامید بوده است.

استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید برای مراقبت از پوست

یکی از بهترین روش های رساندن هیالورونیک اسید به پوست، استفاده از محصولات موضعی حاوی این ماده فوق العاده ارزشمند می باشد مانند پوست مانند کرم ضد چروک روز و کرم ضد چروک شب. همچنین این ماده اغلب در ترکیبات سرم های پوستی آبرسان، و کرم های دور چشم به کار می رود.  اگر از محصولات حاوی هیالورونیک اسید در روتین مراقبت های پوستی روزانه خود استفاده کنید پوست شما به وضوح سرحال و شاداب و باطراوت تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *